Istniejąca w Bytomiu Grupa Pedagogów Ulicy UNO to lokalna jednostka Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Od samego początku obecni są w Bobrku. Organizowali tam różne projekty np. Mobilna szkoła albo wakacyjny Festiwal zabawy. Na początku korzystali z dofinansowania udzielanego przez miasto Bytom, potem korzystali z funduszy unijnych, obecnie realizują program pedagogiki podwórkowej w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Projekt prowadzą cztery streetworkerki. Aby trafić do takiej pracy trzeba mieć wykształcenie kierunkowe: pedagogiczne albo resocjalizacyjne. Najdłuższy staż w UNO ma Barbara Posłuszna - bytomianka, która z UNO związana jest od 10 lat. Obecny projekt rozpoczął się w sierpniu 2021 roku i będzie trwał do końca tego roku. Bobrek i Karb znają najlepiej, bo w tych dzielnicach pracują od dawna. W Łagiewnikach ciągle "budują" docelową grupę dzieci.
W założeniach mają zajmować się dziećmi zagrożonymi - to takie modne współczesne określenie - "wykluczeniem społecznym". - Chodzi o dzieci, które niekoniecznie poszłyby na zajęcia np. do domu kultury, oczywiście, gdyby taki istniał w ich dzielnicy - mówi Barbara Posłuszna. W praktyce, na uliczne zajęcia przyjmują wszystkie dzieci, które przyjdą. Po pierwsze - żeby je integrować. Po drugie - dziecko, które całe dnie spędza samo w domu, bo rodzice są w pracy, również potrzebuje uwagi i wsparcia.
Ich podopieczni mają od 6 do 18 lat. Według założeń projektu działaniami objętych ma być 45 dzieci - po 15 w każdej dzielnicy. Ale czasami jest ich więcej, na przykład w grze terenowej wzięło udział ponad 40 dzieci. - Jeżeli dziecko przyjdzie, nie możemy go odesłać, bo skończył się limit - mówi Barbara Posłuszna. W Karbiu spotykają się na placu zabaw naprzeciw wejścia do kopalni Bobrek, w Bobrku "pod Biedronką", a w Łagiewnikach na boisku przy ul. Adamka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz