Biskupi są sobie równi, ale zwyczajowo za najważniejszych hierarchów polskiego Episkopatu uważa się arcybiskupów: krakowskiego, gnieźnieńskiego i warszawskiego. Wynika to z historycznych uwarunkowań i stołeczności tych diecezji. 14 grudnia 2024 roku odbył się ingres, czyli wprowadzenie nowego arcybiskupa do Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Siedemnastym w historii biskupem ordynariuszem diecezji warszawskiej został urodzony w Bytomiu Adrian Galbas. Wcześniej odbyło się kanonicze objęcie przez niego diecezji warszawskiej. Portal archidiecezji warszawskiej tak opisuje ten moment: "Kanoniczne objęcie diecezji przez nowego metropolitę warszawskiego odbyło się w Czarnym Gabinecie, w miejscu szczególnie naznaczonym historią. Nowy arcybiskup metropolita warszawski Adrian Galbas przedstawił bullę nominacyjną, z którą zapoznali się wszyscy członkowie Kolegium Konsultorów. Następnie kanclerz kurii sporządził protokół, który podpisali członkowie Kolegium Konsultorów, administrator apostolski Archidiecezji Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz oraz abp Adrian Galbas. W ten sposób abp Adrian Galbas objął urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego."
Potem wstąpił do zgromadzenia księży palotynów. Pracę kapłańską zaczynał jako wikariusz w parafiach w Łodzi i Poznaniu. W 2019 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, a po 2 latach arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. W czerwcu 2023 roku został arcybiskupem metropolitą archidiecezji katowickiej, a teraz papież "przeniósł" go na taki sam urząd w diecezji warszawskiej.
I tak np. Arkadiusz Gruszczyński tak pisał o nim w "Gazecie Wyborczej": "Jest stosunkowo młody, jeśli go porównać do większości hierarchów, wypowiada się ze zrozumieniem o zmianach społecznych i kulturowych, nie atakuje, skraca dystans, nie chodzi w purpurze po mieście, porusza się komunikacją zbiorową i nie narzuca swoich poglądów."
Jaki będzie Adrian Galbas jako jeden z najważniejszych polskich hierarchów? Zobaczymy. W każdym razie dotąd żaden kapłan urodzony w Bytomiu nie zaszedł tak wysoko w hierarchii kościoła, chociaż nasze miasto wydało jednego kardynała i dwóch biskupów. Kardynałem był nieżyjący już niemiecki teolog Leo Scheffczyk urodzony w Bytomiu w 1920 roku. Inny urodzony w Bytomiu Niemiec Maximilian Kaller (1870-1947) był biskupem diecezjalnym warmińskim. Z kolei wychowany w Bytomiu Jan Kopiec (ur. 1947) był do ubiegłego roku był ordynariuszem gliwickim.
- mówił arcybiskup Adrian Galbas w homilii, jaką wygłosił podczas mszy odprawionej z okazji swojego ingresu.
Komentarze