Zamknij

Koksownia Bytom stała się planem filmowym

16:53, 08.02.2024
Skomentuj

Sprawę otacza aura całkowitej tajemnicy. Kiedy swoimi kanałami dowiedzieliśmy się, że Koksownia Bytom, a dokładniej zabytkowy budynek jej dawnej siłowni zamieniły się w plan filmowy, momentalnie próbowaliśmy zasięgnąć języka. Przedstawiciele Koksowni odmówili jednak jakiegokolwiek komentarza. Jak twierdzą, nie mogą udzielać żadnych informacji.

Po południu w czwartek 8 lutego na terenie Koksowni zauważyliśmy jednak spore poruszenie. Pojawiły się liczne, wypełnione sprzętem filmowym samochody i przede wszystkim wiele osób, zapewne członków ekipy filmowej. Wątpliwości się rozwiały, gdy wśród nich zobaczyliśmy Kasię Adamik. To znana reżyserka, córka Agnieszki Holland. Adamik nie musi się jednak zasłaniać sławą mamy, gdyż sama ma imponujący dorobek i między innymi dwie nagrody Polskich Orłów na koncie. 

Bobrek powraca

Artystka wyreżyserowała chociażby tak znane filmy, jak "Pokot", czy "Janosik - prawdziwa historia". Poza tym jest twórcą niektórych odcinków bardzo dobrych i popularnych seriali: "Głęboka woda", "Bez tajemnic", a także "Wataha". Co ciekawe Bobrek już raz w twórczości Adamik się pojawił. Mowa o bodaj najbardziej znanym obrazie reżyserki zatytułowanym "Boisko bezdomnych".

Opowiada on o losach grupy mężczyzn, którzy po stracie pracy, rodziny i domu znaleźli się na marginesie życia, ale mimo to stworzyli drużynę piłkarską przygotowującą się do mistrzostw świata bezdomnych. Grany przez Bartłomieja Topę jeden z bohaterów "Boiska bezdomnych" opowiada innym, że pochodzi z Bobrka i kiedyś pracował w tamtejszej kopalni. Topa po latach nieobecności na moment wraca nawet do swojego familoka, spotyka się z żoną, ale tak naprawdę sceny powstawały nie na Bobrku, lecz w Siemianowicach.  

Nie wiemy, czy tym razem nazwa bytomskiej dzielnicy padnie w filmie Kasi Adamik, ale na pewno w Bobrku jakieś sceny powstaną. Tak naprawdę nie wiemy również o czym będzie film, lecz można przypuszczać, że to nie obraz współczesny, skoro na plan filmowy wybrano wnętrza zabytkowej, wybudowanej w roku 1900 siłowni, a więc elektrowni. Będąc w środku przenosimy się w przeszłość: pełno tam starych, służących od dziesiątek lat i wciąż działających urządzeń z niemieckimi napisami. Specyficzny klimat jest wyczuwalny. Przypomnijmy, że w przyszłości ten piękny gmach stanie się główną atrakcją tworzonego Muzeum Koksownictwa. 

Już tam nagrywali

A same tereny i budynki dawnej Huty Bobrek zajmowane dziś przez Koksownię Bytom już w filmie zagrały. Wykorzystano je w pochodzącym z roku 1989 amerykańskim dramacie biograficznym "Triumf ducha" w reżyserii Roberta M. Younga, a z Willemem Dafoe i Edwardem Jamesem Olmosem w rolach głównych. Scenariusz został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. To historia greckiego Żyda Salamo Aroucha wywiezionego wraz z bratem i ojcem w roku 1943 do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Ogromne umiejętności bokserskie Aroucha, który przed II wojną światowa był mistrzem Bałkanów w wadze średniej, dają mu szansę przeżycia. Ale na makabrycznych zasadach. Oficerowie SS zmuszają go bowiem do walk na ringu z dużo silniejszymi i cięższymi przeciwnikami. Przegrana oznacza śmierć, wygrana zaś zapewnia dodatkową porcję jedzenia. 

(Tomasz Nowak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%