Pierwszy z Medali Miasta Bytomia powędrował do Fundacji "Petralana”, którą uhonorowano za działalność społeczną. Fundacja organizuje wiele corocznych akcji dobroczynnych, jak chociażby przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci ze świetlic środowiskowych, zaprasza bezdomnych na wigilię do noclegowni, a także pomaga seniorom w zakupach. Wspiera Bytomski Charytatywny Bieg Godności „Gonitwa”, Olimpiadę Przedszkolaków, akcję „Plecak dar serca” i Środowiskową Świetlicę Socjoterapeutyczną „Arka Noego”. Fundacja dała się też poznać jako jeden z inicjatorów meczu charytatywnego, w którym na naszym lodowisku mierzą się drużyny artystów i TVN24. Przypomnijmy, że dochód z tej imprezy pomaga w leczeniu dzieci. Wiele dobrego laureat Medalu zrobił też podczas pandemii, cały czas wspiera poza tym miasta partnerskie Bytomia na Ukrainie. Organizacja udziela również wsparcia młodym sportowcom.
Wyróżnienie, w dziedzinie gospodarczej, ma Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa. Może się ona wykazać największą liczbą budynków poddanych termomodernizacji przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Sto procent jej zasobów przeszło taką metamorfozę, czego efektem są oszczędności, poprawa estetyki i usunięcie niebezpiecznych materiałów.
Za działalność społeczną Medal Miasta Bytomia dla IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. To szkoła z tradycjami, osiągnięciami oraz dorobkiem. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły IV LO im. Bolesława Chrobrego SIKORAK, zrealizowała ona szereg interesujących projektów. Uczniowie placówki angażują się w działania społeczne.
Za działalność sportową nagrodzono klub tenisowy Górnik Bytom. Jego zawodnicy regularnie zdobywają tytuły Mistrzów Polski indywidualnie i drużynowo, a także są silnymi elementami reprezentacji. Klub wzmacnia potencjał infrastrukturalny poprzez liczne modernizacje i organizuje zawody międzynarodowe, a jednocześnie kładzie nacisk na szkolenie młodych.
Kolejną z tegorocznych laureatek Medalu jest Ludmiła Jama-Voigt. To związana z Bytomiem filantropka, mecenas sztuki, współwłaścicielka firmy PPHU VOIGT. Angażuje się w życie społeczne, wspiera kluby sportowe, szkoły, instytucje kultury i indywidualne talenty. Kobieta biznesu, która firmę i jej pracowników traktuje jak rodzinę, a do tego działaczka charytatywna.
Laureatem Medalu jest również Krzysztof Giel. Ten brygadier w stanie spoczynku przez wiele lat pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dał się poznać jako wzorowy funkcjonariusz i dowódca. Wielokrotnie nagradzany angażował się w działania prospołeczne.
W kategorii "działalność kulturalna" prezydent postanowił uhonorować solistę Opery Śląskiej Macieja Komanderę. W swoim dorobku artystycznym ma on wiele ról pierwszoplanowych ról. Za dokonania artystyczne wiele razy go wyróżniano. Jest artystą o dużej charyzmie i talencie, cieszącym się dużą sympatią widzów oraz współpracowników.
Listę laureatów zamyka Muzeum Górnośląskie mające w zasobach ponad półtora miliona muzealiów, a wśród nich archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, prezentowane są w siedzibie i w muzeach polskich i zagranicznych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz