Przyznała nagrody. Postanowiła upamiętnić zmarłego prezesa Czarnych Józefa Wiśniewskiego podczas Gali Sportu i Biznesu 22 lutego o godz. 20 w restauracji „Myśliwska" oraz nazwać jego imieniem halę „Na Skarpie".
Przed rokiem prezydent miasta Damian Bartyla pierwszy raz podczas wspólnej imprezy wręczył nagrody przedstawicielom sportu i biznesu podczas gali. Sportowe Laury Bytomia w konkurencji indywidualnej otrzymali wówczas dżudocy – olimpijczyk Paweł Zagrodnik oraz wschodząca gwiazda tej dyscypliny Beata Pacut. W klasyfikacji drużynowej docenione zostały dwa teamy. Laur dostali tenisiści Carbo-Koks Górnik Bytom, mistrzowie Polski: Grzegorz Panfil, Mateusz Kowalczyk, Igor Bujdo, Błażej Koniusz, Mateusz Szmigiel, Patryk Janik, Przemysław Filipek oraz pingpongiści Silesii Miechowice, dziś TTS Polonia Bytom, trzeciego zespołu superligi i zdobywcy Pucharu Polski: Jarosław Tomicki Jiri Vrablik, Martin Pavlica, Grzegorz Iwaniuk. Nagrodę dla szkoleniowca-działacza szef Ratusza wręczył prezesowi, zarazem trenerowi karateków tradycyjnych MUKSS przy ZOSS Bytom Januszowi Sowie. Prezydent docenił również całokształt kariery dżudoki Czarnych Roberta Krawczyka. Mecenasami roku 2012 zostali prezesi firm Sponsor i Sponsor Plus Krzysztof Gajos oraz GC Investment Michał Goli.
Kto wart prezydenckiej nagrody za dokonania w 2013? O tym wkrótce się przekonamy. Tymczasem dla pełnej jasności sprawy zerknijmy najpierw do regulaminu przyznawania Sportowego Lauru Bytomia. Statuetkę mogą otrzymać sportowcy, trenerzy albo aktywiści sportowi za ubiegłoroczne dokonania, ewentualnie za całokształt kariery, tutaj działający lub stale mieszkający albo w inny sposób związani z miastem. W praktyce wygląda to tak. Komisja rozpatruje propozycje nagrody w siedmiu kategoriach: dla sportowców seniorów – osobno kobiet i mężczyzn, juniorów – łącznie dziewcząt i chłopców, drużyny, szkoleniowca lub działacza, ekstra za dorobek sportowy – całokształt kariery oraz ewentualnie dla mecenasa sportu. Co nie oznacza, że „Laur" musi być przyznany wszystkim tym grupom.
Wnioski składają kluby sportowe i stowarzyszenia kultury fizycznej, trzeci zastępca prezydenta, Wydział Kultury i Sportu UM – zajmujący się organizacją całego przedsięwzięcia, Komisja Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Rada Sportu. W jury, obradującym pod przewodnictwem prezydenta miasta, zasiadają przedstawiciele resortowego wydziału Ratusza, komisji RM, OSiR, Rady Sportu i naszej redakcji.
Przypatrzymy się teraz kandydatom do „Sportowego Lauru Bytomia" za rok 2013. Bytomski Turystyczny Klub Kolarski Catena PTTK Bytom przysłał długą listę sportowych dokonań propagatora kolarstwa Romana Badury, triumfatora i medalisty licznych rowerowych wyścigów w wielu konkurencjach, zwycięzcy w Mistrzostwach Polski – Śląskiej Family Cup w Radzionkowie, piątego w Tour de Pologne dla Amatorów, zajmującego czołowe miejsca w Bike Maraton, MTB Maraton i MTB Cross w swojej kategorii wiekowej.
MLKS Czarna Strzała Bytom podkreślił osobiste wyniki dwóch łuczniczek: kadrowiczki Anny Szukalskiej, drugiej w I rundzie Pucharu Europy w Riom, trzeciej w Halowych Mistrzostwach Polski seniorów, siódmej w Klubowym Pucharze Europy w Kamnik oraz paraolimpijki Grażyny Wojciechowskiej, piątej w Pucharze Świata w Wielkiej Brytanii, trzeciej w Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych, pierwszej wraz z drużyną w Światowym Turnieju Rankingowy osób niepełnosprawnych w Czechach. Jednocześnie Grażyna Wojciechowska to trenerka od wielu lat związana z klubem, propagatorka łucznictwa i organizatorka zawodów. Wśród mężczyzn z Czarnej Strzały do „Lauru" kandydował Jarosław Jaworski, pierwszy w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Field, trzynasty w Klubowym Pucharze Europy i ósmy z zespołem w ekstraklasie. W gronie szkoleniowców przedstawionych do Sportowego Lauru Bytomia nie zabrakło szkoleniowca Czarnej Strzały Henryka Patlewicza, trenera z 30-letnim stażem, w przeszłości selekcjonera kadry narodowej seniorów i juniorów, wychowawcy olimpijczyków, paraolimpijczyków, medalistów mistrzostw świata, kontynentu, Polski. Do nagrody zespołowej szefostwo Czarnej Strzały zaprotegowało klubową żeńską drużynę (Anna Szukalska, Kinga Grzyśka, Anna Pieprzyca), siódmą w Klubowym Pucharze Europy oraz szóstą w klasyfikacji generalnej ekstraklasy łuczniczej oraz męski zespół (Dawid Michalski, Piotr Łukasiewicz, Jarosław Jaworski), trzynasty w Klubowym Pucharze Europy, ósmy w ekstraklasie.
GKS Czarni, najbardziej utytułowany bytomski klub, we wnioskach o Sportowy Laur umieścił znane nazwiska w światowym dżudo: Ewę Konieczny, w 2013 m.in. brązową medalistkę Grand Prix seniorek w Rijece, Pawła Zagrodnika, olimpijczyka, trzeciego w Pucharze Świata w Glasgow oraz w grupie juniorek Arletę Podolak, mistrzynię świata juniorek. Do „Lauru" kandydowały także mistrzowskie drużyny kobiet i mężczyzn. Czarni wystąpili o nagrodzenie za całokształt działalności sportowej Janusza Wojnarowicza, olimpijczyka z Pekinu i Londynu, 6-krotnego medalistę mistrzostw Europy i 22-krotnego medalistę mistrzostw Polski, trzeciego w Drużynowych Mistrzostwach Europy Seniorów. Janusz Wojnarowicz w zeszłym roku zakończył sportową karierę i pożegnał się z klubem. Poza tym kierownictwo klubu z Łużyckiej zwróciło się z propozycją i prośbą o uhonorowanie swego niedawno zmarłego prezesa Józefa Wiśniewskiego specjalną nagrodą za całokształt działalności sportowej oraz wartości wniesione w życie nie tylko sportowe. Czarni zasugerowali, aby wręczenie wyróżnienia Józefa Wiśniewskiego nastąpiło podczas rozdawania Sportowych Laurów Bytomia. Komisja „laurowa" na sugestię prezydenta postanowiła nie tylko uczcić pamięć Józefa Wiśniewskiego w trakcie zbliżającej się II Gali Sportu i Biznesu. Także imieniem tego wybitnego działacza nazwać halę sportową przy ul. Modrzewskiego.
KS Górnik Bytom promował w klasyfikacji indywidualnej sportowca Grzegorza Panfila, nieoficjalnego wicemistrza świata par mieszanych wraz z Agnieszką Radwańską, halowego mistrza kraju w grze pojedynczej, drużynowego mistrza Polski z zespołem Carbo-Koks Górnik. Kandydatem do nagrody wśród młodzieży został Wojciech Marek, mistrz Polski na kortach krytych i otwartych w singlu i deblu oraz z drużyną do 12 lat, drugi w nieoficjalnych mistrzostwach świata do 12 lat Junior Orange Bowl na Florydzie. W kategorii szkoleniowca-działacza na klubowej liście do odznaczenia znalazł się Dariusz Łukaszewski, trener drużynowych mistrzyń Polski kobiet i juniorek, wiceprezes klubu, prezes Śląskiego Związku Tenisowego, członek komisji rewizyjnej Polskiego Związku Tenisowego. Natomiast w kategorii zespołowej Górnik nominował do prezydenckiej nagrody swój pierwszy od 15 lat mistrzowski zespół kobiet w składzie: Paula Kania, Sandra Zaniewska, Justyna Jegiołka, Agata Borgman, Iga Odrzywołek, Sonia Grzywocz. Od dawna dobrodziejem klubu, a od października 2013 jego prezesem jest Stanisław Churas, członek zarządu PZT i wiceprezes Śl.ZT, pasjonat tenisa, sponsor strategiczny Górnika, złotych drużyn męskiej i żeńskiej Carbo-Koks Górnik Bytom oraz turnieju ITF Futures na bytomskich kortach przy Tarnogórskiej i rozgrywek o mistrzostwo kraju. Górnik zaproponował ponowne docenienie tego sponsora.
Prezes KS Polonia S.A. uznał, że godny „Lauru" za dorobek sportowy jest Jan Górski, kapitan piłkarskiej drużyny Polonii w latach 1969-1970, w której barwach w najwyższej klasie rozgrywkowej wystąpił ponad 250 razy, między innymi w finale Pucharu Polski oraz w Pucharze Rappana. Po zakończeniu kariery pozostał w Polonii jako trener, następnie także klubowy działacz. Do dziś pełni funkcję koordynatora grup młodzieżowych Polonii. Zdaniem piłkarskiej Polonii prezydencka nagroda dla sponsora należy się firmie PEC sp. z o.o., pod prezesurą Henryka Dolewki oraz Zakładowi Budynków Miejskich, kierowanemu przez Artura Komora, od lat finansowo wspierających piłkę nożną, hokej, koszykówkę, tenis stołowy.
Towarzystwo Miłośników Hokeja Polonia wnioskowało przyznanie nagrody żeńskiej drużynie czterokrotnych pod rząd mistrzyń Polski oraz zespołowi beniaminków męskiej ekstraklasy.
Prezes Towarzystwa Tenisa Stołowego Polonia Bytom wystawił kandydaturę do „Lauru" swej drużyny. W zeszłym roku pierwsza ekipa zajęła 7. miejsce w męskiej superlidze, zdobyła po raz drugi Puchar Polski oraz dwunasty raz sięgnęła po mistrzostwo Śląska. Drugi zespół awansował do drugiej ligi. To zasługa trenera Michała Napierały, także działacza sportowego, animatora ruchu sportowego, jednego z inicjatorów i dyrektora Bytomskiego Półmaratonu. W kategorii sportowców kandydatem TTS do „Lauru" został znany i utytułowany bytomski pingpongista, kadrowicz Jakub Kosowski, od zeszłego roku broniący barw Polonii, 131. w światowym, 61. w kontynentalnym oraz 3. w krajowym rankingu ITTF. Z kolei w gronie juniorów wniosek dotyczył Marcina Balcerzaka, srebrnego medalisty w grze podwójnej mistrzostw Polski kadetów, pierwszego w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Kadetów, 33. w Polish Junior&Cadet Open, należącego do drużyny awansowanej do drugiej ligi oraz do piątego zespołu DMP kadetów i pierwszego w DMŚl. kadetów.
Bytomski Klub Motorowy Silesia zaproponował „Laur" za całokształt kariery dla Marka Łapki, przez lata utytułowanego zawodnika i kadrowicza w sportach motocyklowych, później członka zarządu i wiceprezesa KMGiE Bytom, działacza ZO PZM w Katowicach i ZG PZM w Warszawie, założyciela oraz do zeszłego roku prezesa Bytomskiego Klubu Motorowego Silesia, wychowawcę mistrzów i medalistów mistrzostw Polski, organizatora licznych zawodów motocyklowych, między innymi w Dolomitach Sportowej Dolinie.
TS Szombierki wystąpiło o nagrodę dla Krzysztofa Górecko, trenera I klasy. Prowadzona przez niego piłkarska drużyny wywalczyła kolejny awans. W zeszłym roku dostała się do trzeciej ligi i zdobyła Puchar Polski na szczeblu podokręgu.
MUKS przy ZOSS Bytom założył i w nim trenuje Janusz Sowa, szef Śląskiego Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego, oraz członek władz PZKT, laureat ubiegłorocznej nagrody prezydenckiej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, ponownie pretendujący do „Lauru". Jego zawodnicy w 2013 roku zdobyli m.in. 2 brązowe krążki mistrzostw świata, po trzy medale złote i srebrne mistrzostw Europy, sześć medali mistrzostw kraju. Janusz Sowa organizuje liczne zawody w Bytomiu, w tym Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym - Silesia Cup, w 2013 z rekordową liczbą 378 uczestników z 26 klubów. Michał Sowa, jako junior, zdobył medale mistrzostw Europy, Polski i Śląska. Z kolei junior młodszy Michał Kłosek to medalista mistrzostw świata w karate fudokan oraz medalista mistrzostw Europy, Polski i międzynarodowych turniejów w karate tradycyjnym.
Sekcja piłki wodnej UKS MOSM Bytom wystawiła wniosek o nagrodę dla trenera Marka Broncla, od 12 lat szkolącego młodzież, między innymi drużyny złotych medalistów Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, MP juniorów oraz wicemistrzów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Klub Sportowy Skarpa Bytom promował Miłosza Bujaka, udanie radzącego sobie w zawodach wspinaczkowych organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu. W konkurencji na czas Pucharu Polski zajął 1. miejsce oraz był drugi w klasyfikacji generalnej PP. Z powodzeniem uczestniczył też w wielu innych zawodach w kraju i za granicą. Inny reprezentant tego klubu Maciej Ondycz wyspecjalizował się w sportach siłowych. Zdobył mistrzostwo Śląska i Polski, osiągając wiele najlepszych wyników w poszczególnych konkurencjach.
Bytomianka Marta Śrutwa po mistrzowsku ćwiczy akrobatykę sportową. Ponieważ tej dyscypliny brakuje w naszym mieście, trenuje w DOSiR Sokolnia Chorzów. W zeszłym roku została mistrzynią Polski seniorów w akrobatyce sportowej, skokach na ścieżce i trampolinie, pierwsza w Pucharze Polski oraz szósta w mistrzostwach Europy w akrobatyce sportowej.
Klub Sportowy Zefir zabiegał o przyznanie „Lauru" trójce swych zawodników. Dawid Kazek w Mistrzostwach Europy Open seniorów za wyciągiem w Szczecinku był indywidualnie szósty w jeździe figurowej oraz drugi w klasyfikacji drużynowej; w MP open za motorówką w Skulsku osobiście pierwszy w jeździe figurowej, trzeci w slalomie oraz w trójkombinacji i pierwszy w punktacji zespołowej. Identyczne wyniki w „drużynówce" osiągnęła Justyna Mazurkiewicz. Indywidualnie w Szczecinku okazała się ósma w jeździe figurowej a w Skulsku druga w jeździe figurowej oraz pierwsza w slalomie i trójkombinacji. Patrycja Konarska zajęła 1. miejsce w MP juniorów do 14 lat w jeździe figurowej za motorówką i uplasowała się na 4. pozycji w MP open za motorówką. W zawodach zespołowych sklasyfikowana została na 3. miejscu w ME juniorów do 15 lat i na 4. pozycji w MP open.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz