Siłownia (elektrownia) dawnej Huty Bobrek, która cały czas służy Koksowni Bytom to niesamowita przemysłowa przestrzeń, gdzie czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku. Docelowo, siłownia będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które w wersji wirtualnej działa od 2022 roku z inicjatywy Koksowni Bytom, mecenasa projektu. Gratka dla historyków i miłośników przemysłu
Koksownia zagrała z największą orkiestrą na świecie.
O tym jak dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość wizyty w Koksowni Bytom można było przekonać się w trakcie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji Koksownia Bytom wystawiła na licytację voucher dla czterech osób na nocne zwiedzanie swojej siedziby. Licytację wygrała Pani Barbara wpłacając 1575 zł – Cieszymy się, że mogliśmy gościć grupę miłośników industrialnych przestrzeni i jednocześnie wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – mówi Rafał Szostok.
Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć zabytkowy budynek siłowni w Noc Muzeów?
Noc Muzeów w siłowni dawnej Huty Bobrek będzie wydarzeniem darmowym, na które obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy wysłać zgłoszenie (imię nazwisko i numer telefonu) na adres: [email protected]. Początek zbierania zapisów zaplanowano na wtorek, 14 maja od godz. 8:00, decyduje kolejność zgłoszeń. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.
Ze względu na industrialny charakter i aktualny stan przestrzeń siłowni nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową.
Wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia
Gmach siłowni dawnej Huty Bobrek to wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia. – Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach – mówi Tomasz Sanecki, bytomski historyk.
– Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – dodaje.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz