Zamknij

Muzeum Górnośląskie czeka wielka modernizacja

Tomasz NowakTomasz Nowak 10:25, 01.05.2025 Aktualizacja: 10:27, 01.05.2025
Skomentuj Muzeum Górnośląskie zmieni sie nie do poznania Muzeum Górnośląskie zmieni sie nie do poznania

Pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku, całość będzie gotowa za dwa lata. Gmach główny bytomskiego Muzeum Górnośląskiego czekają wielka przebudowa i modernizacja. Wszystko po to, by placówka stała się nowocześniejsza, bardziej dostępna i mogła rozszerzyć swą ofertę.

Zakres zaplanowanych przedsięwzięć jest ogromy i robi wrażenie. Elewacja zabytkowego obiektu doczeka się rewitalizacji, przebudowane mają być charakterystyczne podcienia od strony placu Sobieskiego, wymienione okna i drzwi, spore zmiany nastąpią w strefie wejścia głównego. Poza tym przewidziano częściową modernizację klatki schodowej, powrót antresoli i świetlików sali ekspozycyjnej na czwartym piętrze oraz modernizację wszystkich instalacji.

Ale nie tylko o prace budowlane tu chodzi. Zostaną bowiem opracowane i przygotowane nowe wystawy stałe. Dotyczy to ekspozycji  etnograficznej i trzeciej części wystawy przyrodniczej „Miasto". Odnowione mają być również sektory już istniejące. Roboty  budowlane wystartują jeszcze w czwartym kwartale obecnego roku. W tej chwil trwa przenoszenie eksponatów ze stałej wystawy etnograficznej do magazynów, gdzie odpowiednio zabezpieczone poczekają na koniec remontu. Otwarcie nowej ekspozycji nastąpi pod koniec  2027 roku.

Nowatorskie rozwiązania

 Nowatorski projekt nowej ekspozycji etnograficznej „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku” powstał w krakowskiej pracowni Koza Nostra Studio. Muzeum wybrało go w efekcie konkursu ogłoszonego w 2023 roku, w którym szukano pracy prezentującej doroczne zwyczaje realizowane w zgodzie z porami roku (wiosna, lato, jesień, zima), w które należało wpleść zajęcia gospodarcze i zawodowe oraz cykle życia ludzkiego (narodziny, dzieciństwo, ślub, starość, śmierć).

- W przestrzeni wystawy pojawią się miejsca, w których zwiedzający będzie mógł działać manualnie, między innymi pojawi się możliwość zbudowania własnego ula - wyjaśnia Anna Grabińska-Szczęśniak, autorka scenariusza nowej wystawy etnograficznej.- Takich punktów będzie kilka, wraz z miejscami, które prowadzić nas będą głębiej, poza ścieżkę zwiedzania, między innymi na odtworzone na wystawie górnośląskie podwórko. Ekspozycja to również multimedia, które dają nam dodatkowe możliwości w zakresie zgłębienia wiedzy o kulturze górnośląskiej. Dzięki nowym rozwiązaniom będziemy mogli między innymi udostępnić większą liczbę naszych zdjęć archiwalnych, których mamy aż kilkanaście tysięcy.

Ekrany i projektory

Co warte podkreślenia ekspozycję, którą oświetli specjalne światło będziemy mogli zwiedzać w całości lub zgodnie z jedną z trzech ścieżek tematycznych: obrzędowość doroczna, cykle życia ludzkiego i obrzędowość rodzinna oraz praca i czas wolny. Zastosowane mają być innowacyjne rozwiązania: lustra weneckie oraz imitacje ścian ceglanych i węglowych, pojawią się rozwiązania sensoryczne i edukacyjne, które jak się zakłada wpłyną pozytywnie na odbiór ekspozycji.

 Nie zabraknie powszechnych dziś w muzeach multimediów (projektorów i ekranów, wyświetlających archiwalne zdjęcia). Zwiedzający będą mogli nie tylko jak dotąd oglądać eksponaty, ale również „doświadczać” ich: założą strój rozbarski, powróżą na interaktywnym lustrze, poznają budowę ula i sami go złożą.

Kody QR

Projektanci wystawy pamiętali o szczególnych potrzebach niektórych zwiedzających, na przykład tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Projekt wystawy zakłada odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi stanowiskami i odpowiednią wysokość. Przy eksponatach zostaną umieszczone kody QR, zawierające teksty pozwalające na szersze omówienia tematyki związanej z danym artefaktem.

Nowoczesne standardy

- Planowana modernizacja przyczyni się do unowocześnienia i rozszerzenia, a także zwiększenia dostępności naszych zbiorów oraz bazy kulturalno-edukacyjnej, dzięki przystosowaniu jej do najnowocześniejszych standardów. Kierujemy się zwłaszcza pełną dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami - mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.Koszt inwestycji to 23 miliony złotych.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%