Zamknij

Nowe połączenia i udogodnienia dla pasażerów Kolei Śląskich

16:04, 05.06.2024
Skomentuj

Lato i zbliżające się wakacje to nie tylko korekta rozkładu jazdy, ale też nowe połączenia. Co zatem się zmieni w kursowaniu Kolei Śląskich od niedzieli (9 czerwca)?

Z pewnością na tę informację czekali mieszkańcy Gliwic, Knurowa i Rybnika. Od najbliższej niedzieli oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych na tej trasie, uruchomione zostanie dodatkowych osiem pociągów na dobę (4 pary) w dni robocze.

Od września liczba kursów na tej linii zwiększy się do 18 pociągów dziennie. Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami jest możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypację finansową w kosztach przedsięwzięcia. Tylko w tym roku szacuje się, że koszt tych połączeń wyniesie 3,5 mln zł.

Na tym jednak nie koniec. Na linii S1 (Gliwice – Częstochowa) wybrane pociągi będą zatrzymywały się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, zlokalizowanym w bliskiej odległości kompleksu rekreacyjnego Pogoria. A dla tych, którzy wolą dalsze podróże rusza Sprinter Ornak (linia S51 do Zakopanego). Pociąg będzie kursował w każdy wakacyjny weekend od 22 czerwca do 1 września, rozpoczynając swój bieg nie w Katowicach, jak dotychczas, a w Częstochowie i obsłuży dodatkowe przystanki: Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Będzin Miasto oraz Sosnowiec Główny.

Uruchamiany też dodatkowe połączenia do beskidzkich kurortów turystycznych. Sprinter Równica na trasie Katowice – Wisła Głębce – Katowice oraz Sprinter Stożek relacji Wisła Głębce – Rybnik – Wisła Głębce, które będą kursować w dni wolne oraz 16 sierpnia.

A jak już jesteśmy przy beskidzkich kurortach to bardzo popularne w maju było podróżowanie szczególnie w tym kierunku z rowerami. Jednak na wakacje rusza system limitowania miejsc dla rowerów. Dlaczego?

Każdy z ponad 460 pociągów Kolei Śląskich kursujących codziennie po torach województwa śląskiego posiada strefę rowerową, a w niej od 4 do 14 miejsc przygotowanych do przewozu roweru. Z myślą o rowerowych wyprawach regionalny przewoźnik uruchomił także Velo Cug z miejscem na 36 rowerów.

Do tej pory posiadanie biletu na przewóz roweru nie gwarantowało przejazdu z jednośladem. W szczycie sezonu rowerowego zdarzały się sytuacje, w których drużyna konduktorska ze względów bezpieczeństwa musiała odmówić wejścia do pojazdu z rowerem mimo posiadania biletu na jego przewóz. Dzięki systemowi limitowania miejsc takie sytuacje nie będą mieć miejsca. System startuje 22 czerwca, ale w odpowiedzi na prośby rowerzystów bilety będzie można kupować już 14 dni wcześniej – od 9 czerwca.

A jeśli chodzi o Velo Cug, który powstał z myślą o weekendowym połączeniu Katowice – Wisła Głębce, to od 9 czerwca pociąg będzie kursował także w dni robocze. Wszystko dlatego, że reagujemy na potrzeby rowerzystów i wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy Velo Cug do Wisły i Katowic oprócz weekendów będzie kursował także w dni robocze. Pociągi z Katowic będą wyjeżdżać o godz. 8:07 i 13:42. Do stacji Wisła Głębce dotrą odpowiednio o godz. 10:01 i 15:35. Z kolei podróż powrotna z Wisły Głębce odbywać się będzie o godz. 10:27 i 16:40 z dojazdem na dworzec w Katowicach o godz. 12:30 i 18:34.

Jak co roku o tej porze na torach pojawi się „Pociąg bez barier”, który już w najbliższą sobotę zabierze na pokład dzieci z niepełnosprawnościami z placówek działających na terenie naszego regionu. Na jakie faktycznie udogodnienia mogą liczyć osoby niepełnosprawne podróżujące na co dzień Kolejami Śląskimi?

Podejmujemy wiele działań mających ułatwić podróż osobom ze szczególnymi potrzebami – w tej grupie są nie tylko osoby korzystające z wózków inwalidzkich. To także osoby starsze, czasowo lub stale poruszające się o kulach, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnościami wzroku lub słuchu, a także osoby z małymi dziećmi. Pociągi Kolei Śląskich są wyposażone w rampy, miejsca dla wózków, a także toalety przystosowane dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności.

Do dyspozycji podróżnych jest także interkom zapewniający łączność z maszynistą. Szczególnie istotna jest również odpowiednia obsługa konduktorska. Osoby niepełnosprawne nie muszą po wejściu do pociągu zgłaszać chęci zakupu biletów – mogą to zrobić dopiero podczas kontroli. Załoga konduktorska nie doliczy wówczas opłaty dodatkowej za zakup biletu w pociągu.

Dziękuję za rozmowę.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%