Bytomski Miejski Zarząd Dróg i Mostów już po raz siódmy zachęca do przekazywania mu choinek w donicach, bo ma pomysł na ich dalsze wykorzystanie. Co roku na jego apele odpowiada kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta, w sumie dotychczas do MZDiM trafiło kilkaset egzemplarzy.
Co się z nimi stało? Najpierw drzewka przeszły proces hartowania w szklarni. Potem, kiedy temperatura na zewnątrz była już wyższa, sadzono je w różnych punktach Bytomia, by je upiększyły. Dzięki temu pojawiły się one między innymi na placach Słowiańskim i Akademickim, w łagiewnickim Parku Amendy, przy promenadzie na Rozbarku, przy ul. Cyryla i Metodego, na skwerze im. Szalonka oraz w Parku Miejskim. Natomiast choinki przyniesione przez mieszkańców przed rokiem zdobią teraz pobocza ulicy Staffa.
Wstępne hartowanie
Twoje drzewko też może przetrwać. Żeby tak się stało, trzeba je przywieźć do Zaplecza Technicznego MZDiM przy ul. Tarnogórskiej 1A, obok kortów tenisowych. Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. do 17. Wcześniej jednak warto zadbać o kondycję choinki i po wyniesieniu jej z ciepłego domu przez kilka dni potrzymać ją w chłodniejszym miejscu, a więc chociażby na korytarzu lub w garażu. To ją wstępnie zahartuje.
Niezależnie od tego specjaliści z MZDiM przyjrzą się naszemu drzewku (nie powinno ono być wyższe, niż 1,t metra), sprawdzą jego stan, ocenią czy nie zaczęło już usychać i zbadają system korzeniowy.
Kiedy wynieść drzewko
A kiedy w ogóle żegnamy się z bożonarodzeniową choinką? W polskiej tradycji nie ma jednoznacznej daty. Oficjalnie podawane są trzy terminy Święto Trzech Króli, Święto Chrztu Pańskiego lub Święto Ofiarowania Pańskiego. To ostatnie przypada 2 lutego i jest terminem ostatecznym. Ale często jest tak, że nie patrząc na święta i daty trzymamy drzewko w domu tak długo, aż nie zaczną opadać igły.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz