Zamknij

Zaczęło się od firmy polonijnej

13:40, 12.05.2025 Aktualizacja: 13:43, 12.05.2025
Skomentuj

Mało osób zdaje sobie sprawę, że pod adresem Jagiellońska 9 kryje się duży kawał historii bytomskiej przedsiębiorczości.

W podwórzu przy ul. Jagiellońskiej 9 znajduje się swego rodzaju bytomski ewenement - przemysłowy budynek w zabudowie miejskiej, który został zrewitalizowany i nadal jest użytkowany zgodnie z pierwotnym założeniem: prowadzona jest w nim działalność gospodarcza. Mieści się tam oddział firmy PSPG Polska, produkującej automaty vendingowe dla potrzeb przemysłu oraz służby zdrowia. Centrala tej spółki znajduje się obecnie w Łomiankach pod Warszawą, ale firma powstała w Bytomiu i przez wiele lat tutaj miała swoją główną siedzibę.

Zaczynał we Francji

Twórcą firmy jest Marek Kwiatkowski - bytomianin, który zaczynał karierę za granicą, a następnie jako przedsiębiorca powrócił do rodzinnego miasta. Urodzony "zaraz po wojnie" w Bytomiu - w  naszym mieście ukończył Liceum im. Jana Smolenia, a następnie prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem wyjechał do Francji, gdzie zaczynał od prac fizycznych. Ostatecznie założył własną firmę, mającą zajmować się m.in. handlem z Polską. Do kraju wrócił najpierw jako przedstawiciel francuskiej fabryki produkującej pistolety do malowania.

Był rok 1980 i ówczesne władze dopuściły do tworzenia tzw. firm polonijnych. Kwiatkowski skorzystał z okazji i w rodzinnym Bytomiu założył Polonusa - jedno z pierwszych polonijnych przedsiębiorstw w kraju. Na siedzibę wybrał właśnie ul. Jagiellońską 9. - Prezydentem Bytomia był wówczas Paweł Spyra, który wcześniej uczył mnie języka polskiego w Liceum im. Smolenia - wspomina Kwiatkowski. - Zaproponował nam, bo Polonusa zakładałem z bratem, trzy lokalizacje. Wybraliśmy tę przy ul. Jagiellońskiej 9.

Marek Kwiatkowski do dzisiaj przechowuje album ze zdjęciami zrobionymi w 1981, kiedy otrzymał budynek. - Przed wojną mieściła się tam kuźnia, po wojnie różne przedsiębiorstwa, zastałem nieruchomość w opłakanym stanie - mówi Kwiatkowski. Od tamtego czasu budynek przeszedł dwa generalne remonty. Wymieniono stropy, odnowiono elewację, piętra zostały zaadaptowane na pomieszczenia biurowe. Zaczynał od produkcji zamków szyfrowych. Obecnie przy Jagiellońskiej 9 mieści się bytomski oddział spółki PSPG, która w 2006 roku wydzieliła się z Polonusa.

Bytomska kolebka

PSPG zajmuje się produkcją, dystrybucją oraz serwisowaniem automatów vendingowych. To technologia znana przede wszystkim z samoobsługowych "szaf" do sprzedaży napojów i drobnych przekąsek. Automaty produkowane przez PSPG "wydają" drobne narzędzia i odzież roboczą w zakładach pracy. Inna rodzina automatów PSPG działa w placówkach służby zdrowia, gdzie wydaje np. sprzęt medyczny i odzież szpitalną dla personelu. W obu przypadkach pracownicy pobierają potrzebne im rzeczy za pomocą karty elektronicznej, a automat umożliwia nie tylko dystrybucję sprzętu, ale też rejestrację i monitorowanie jego rozchodu.

Ze względów logistycznych i rozbudowy PSPG swoją centralę oraz działalność produkcyjną przeniosła do Łomianek, ale bytomska kolebka przy Jagiellońskiej 9 pozostała. Tutaj tworzono np. oprogramowanie, służące do zarządzania automatami vendingowymi. - W Bytomiu bywam już rzadko, ale widzę jak to miasto pięknieje, jak odzyskuje blask - mówi Marek Kwiatkowski. - Rewitalizowane są kolejne kamienice, a ja mam tę satysfakcję, że przed laty odnowiłem tutaj budynek przemysłowy.

(Marcin Hałaś)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%