Zamknij

W Koksowni mieszkają... pszczoły

12:41, 01.07.2025 Aktualizacja: 12:53, 01.07.2025
Skomentuj

Na terenie Koksowni Bytom stanął ul z pszczelim rojem. To kolejna, symboliczna, prospołeczna inicjatywa realizowana przez Śląski Holding Przemysłowy.

Okoliczne dzieci nazywają Koksownię Bytom fabryką chmur, bo gdy wagon gorącego koksu zalewają strumienie zimnej wody, ku niebu wznoszą się białe obłoki. Teraz oprócz chmur z pary wodnej są też pszczoły. To rój pszczół rasy kraińskiej, które zamieszkały wśród zieleni otaczającej zakład przemysłowy. Pszczoły tej rasy są znane ze spokojnego usposobienia i łatwej adaptacji w miejskim środowisku.

60 tysięcy osobników

Jeśli rój będzie się rozrastać zgodnie z naturalnym rytmem, w szczycie sezonu może liczyć nawet 60 tysięcy pszczół. Nad wszystkim czuwa jedna królowa oraz jeden człowiek.Pszczoły pojawiły się w tym miejscu dzięki współpracy z Urszulą Mazurowską ze Stowarzyszenia Bytomskich Pszczelarzy. Ich opiekunem będzie Mikołaj Lewandowski, specjalista ds. marketingu Śląskiego Holdingu Przemysłowego. - Od dawna interesuję się pszczołami, więc gdy pojawił się pomysł założenia pasieki, od razu się zgłosiłem. Nie jestem zawodowym pszczelarzem, ale dzięki wsparciu Stowarzyszenia Bytomskich Pszczelarzy zyskałem potrzebne pomoc i wiedzę - mówi Mikołaj Lewandowski.

Jak ważne są pszczoły w naszym ekosystemie wiadomo nie od dzisiaj. Dają nie tylko miód, ale też zapylają niemal wszystkie rośliny. Stąd od kilkunastu lat rozwija się idea umiejscawiania pszczelich rodzin w przestrzeni miasta. Koksownia na taką lokalizację nadaje się wyśmienicie - sporo wokół niej zieleni, a równocześnie nie ma np. placów zabaw dla dzieci czy terenów z dużą ilością spacerowiczów.

Miód z charakterem

Nowa pasieka to jednak nie tylko symboliczny gest. Koksownia Bytom planuje zbierać miód, który będzie promował odpowiedzialne podejście do środowiska,edukację i lokalne inicjatywy. - To miód z charakterem – złocisty, miejski,a jednocześnie zakorzeniony w tradycji śląskiego przemysłu. Otwarcie pasieki to kolejny krok w budowaniu nowoczesnego, odpowiedzialnego modelu działalności. Pokazujemy, że przemysł nie musi być w kontrze do przyrody – może z nią współistnieć, a nawet ją wspierać – podkreśla Jacek Pierzyński, prezes Śląskiego Holdingu Przemysłowego, którego trzon stanowią dwa zakłady produkcyjne: Koksownia Bytom i Petralana.

Hodowla pszczół to kolejna inicjatywa prospołeczna realizowana przez Śląski Holding Przemysłowy. W ubiegłym roku Koksownia Bytom i Petralana zostałysymbolicznymi opiekunami rysia ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

 

 

(M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%