Zamknij

Opaska, która może ocalić seniorowi życie

Tomasz NowakTomasz Nowak 17:52, 07.07.2025 Aktualizacja: 17:53, 07.07.2025
Skomentuj Opaska może uratować życie Opaska może uratować życie

Mieszkający w naszym mieście seniorzy mający problem z samodzielnym funkcjonowaniem zyskali ogromne i praktyczne wsparcie. To zakładana na rękę opaska umożliwiająca w razie zagrożenia szybki kontakt z centrum pomocy, gdzie czuwa dyspozytor.  

Zainteresowanym rozdał je bytomski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który realizuje program „Korpus Wsparcia Seniorów”. Stworzono go z myślą o osobach mających powyżej 60 lat i ze względu na stan zdrowia w różnym stopniu nie potrafiących samodzielnie zadbać o siebie w codziennym życiu. 

Łatwe w obsłudze opaski bezpieczeństwa są niewielkie i wyposażone w dwa przyciski: zielony oraz czerwony. Za ich pomocą można wysłać ważne i mogące uratować życie komunikaty. Prawdopodobnie najważniejszy jest sygnał SOS, a więc wezwanie pomocy. Poza tym opaska służy jako detektor upadku. Jeśli posiadająca ją osoba przewróci się, wiadomość o tym zostanie wysłana automatycznie. 

Dyspozytor wie, co robić

Jest też mający takie same konsekwencje czujnik zdjęcia opaski, jest lokalizator GPS wskazujący, gdzie wymagająca wsparcia osoba się znajduje. Do tego dochodzą funkcje umożliwiające między innymi komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, a także funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

A dokąd trafiają te wszystkie dane? Opaska bezpieczeństwa jest połączona z całodobowo działającym centrum operatora pomocy. Tam zaś czuwa odpowiednio przekwalifikowany dyspozytor - może to być ratownik medyczny, opiekun medyczny lub też pielęgniarka. To oni po uzyskaniu informacji czym prędzej podejmują decyzję o tym, jak udzielić pomocy i co trzeba zrobić.

Problem załatwiony

W zależności od sytuacji, dyspozytor może zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon (czasem serdeczna rozmowa w zupełności wystarczy), poprosić o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia seniora (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub też poprosić o włączenie się pracownika ośrodka pomocy społecznej. Najważniejsze, że problem będzie natychmiastowo załatwiony. 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%