Zamknij

30 milionów na stworzenie nowoczesnej psychiatrii

Tomasz NowakTomasz Nowak 08:37, 09.07.2025 Aktualizacja: 08:38, 09.07.2025
Skomentuj Po remoncie budynki zyskają nową funkcję Po remoncie budynki zyskają nową funkcję

 Nowoczesne i świetnie wyposażone Centrum Zdrowia Psychicznego powstanie w bytomskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 przy alei Legionów. Stanie się to dzięki wynoszącej niemal 30 milionów złotych dotacji, jaką ta placówka dostała z Ministerstwa Zdrowia.  

   Dyrektor WSS nr 4, Mariusz Kokosza nie ma wątpliwości, że dzięki tym wielkim pieniądzom leczenie pacjentów z chorobami psychicznymi w naszym mieście zostanie podniesione na zupełnie nowy poziom. Dotacja zostanie wykorzystana na kompleksowy remont Centrum Zdrowia Psychicznego oraz zakup nowoczesnego sprzętu do terapii. - Jest to największe dofinansowanie do inwestycji, jakie szpital kiedykolwiek pozyskał – mówi Kokosza. - Dzięki niemu będziemy mogli zwiększyć liczbę łóżek z 40 do 45 w Oddziale Psychiatrii i kupić sprzęt potrzebny do wprowadzenia najnowocześniejszych metod leczenia.

Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się obecnie w dwóch budynkach. Pierwszy to C1, który wybudowano przeszło 60 lat temu, zaś drugi jest jeszcze starszy, bo powstał w roku 1911 C2. Ich remont zaplanowano w taki sposób, by stworzyć jak najlepsze warunki, optymalnie zaaranżować wszystkie pomieszczenia i podnieść ich funkcjonalność. W efekcie utworzonych zostanie 7 sal trzyosobowych, 4 sale czteroosobowe i jedna sala pięcioosobowa. Poza tym będą też 3 sale jednoosobowe z pełnym monitoringiem, a do tego izolatka. Najbardziej zyskają na tym najważniejsi, a więc pacjenci, którzy teraz muszą przebywać w salach wieloosobowych.  

Maksymalne bezpieczeństwo

   Ale podczas wspomnianego planowania remontu pamiętano też o innej niezwykle ważnej kwestii: opieka nad pacjentem chorym psychicznie musi uwzględniać również bezpieczeństwo wszystkich przebywających w Oddziale Psychiatrii osób. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy chory jest pobudzony i nieświadomy swojego zachowania, a takie sytuacje w naszej lecznicy nie należą do rzadkości

Dlatego też pomieszczenia, gdzie chorzy są izolowani będą wyposażone w taki sposób, by zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Przewidziano zastosowanie certyfikowanych okładziny ściennych i drzwi, czy odpowiednio przystosowanych łóżek. Z kolei żeby w pełni uszanować prawa i godność pacjenta, izolatki zaprojektowano jako pojedyncze, wyposażone w oddzielne węzły sanitarne. Natomiast pełen monitoring i bezpośrednie sąsiedztwo dyżurek personelu zredukują uciążliwości leczenia, w tym stosowania środków przymusu bezpośredniego.  

 Więcej miejsca i gabinetów

Poprawią się również warunki leczenia pacjentów Oddziału Dziennego Psychiatrii. Pomieszczenia służące do ich terapii staną się bardziej przestronne i zyskają klimatyzację, a ich układ będzie odzwierciedlał potrzeby Oddziału. Z kolei w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie mieści się Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, będzie więcej miejsca dla oczekujących na poradę. Dodatkowo wzrośnie liczba gabinetów, w których pracować mają specjaliści.

- Bardzo ważną częścią tej inwestycji jest zakup sprzętu do nowoczesnych form leczenia – podkreśla Wojciech Sołtys, zastępca dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego. - Będą to aparaty do: elektrowstrząsów, przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, biofeedback oraz fototerapii. Metody te pomagają regulować aktywność mózgu i są skuteczne m.in. w leczeniu lekoopornych depresji, psychoz czy zaburzeń lękowych. Metody te umożliwią potencjalizację stosowanych obecnie metod terapeutycznych, gwarantując chorym najwyższą skuteczność leczenia i znacznie skracając niezbędny czas ich hospitalizacji. Skorzystają na tym również przyszłe kadry nabywające wiedzę w Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu. Już teraz placówka ta zajmuje się szkoleniem w ramach psychologii klinicznej, posiada też 12 miejsc specjalizacyjnych psychiatrii dorosłych.

Koniec za 4 lata

Ministerialna dotacja pozwoli także na zakup wyposażenia sal chorych (łóżek i szafek), gabinetów lekarskich, pielęgniarskich i psychologów (biurka, komputery, sprzęt AGD do pomieszczeń socjalnych) oraz sprzętu audiowizualnego dla potrzeb terapeutycznych. Na liście zakupów znalazły się prócz tego wózki, pasy unieruchamiające, podnośnik pacjenta, kozetki, krzesła, taborety, alkomaty, panele przyłóżkowe aparat do znieczulenia, aparat EEG, aparat EKG, defibrylatory, kardiomonitory, pompa infuzyjna, ssaki elektryczne.

Prace projektowe ruszą jeszcze w tym roku, a wszystko powinno być gotowe w roku 2029.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%