Zamknij

Wybrano najlepsze ekomurale

Małgorzata Himmel 12:59, 13.09.2025 Aktualizacja: 13:01, 13.09.2025
Skomentuj Tutaj namalowany zostanie ekomural Tutaj namalowany zostanie ekomural

Trzy prace spośród piętnastu projektów wyłoniono jako najlepsze i te trafiły do drugiego etapu konkursu na mural, który ozdobi ścianę szkoły w Bytomiu na ul. Suchogórskiej. O tym, która z nich zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta, zdecydują mieszkańcy i mieszkanki w internetowym głosowaniu. 

Konkurs organizowany jest w ramach unijnego projektu. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej w Bytomiu oraz Radzionkowie mogą zainstalować  m.in. panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej oraz systemy zarządzania energią. 

– To właśnie tematyka związana z odnawialnymi źródłami energii dała artystom pole do popisu. Wśród zgłoszonych prac znalazły się m. in. te nawiązujące do przemysłowego dziedzictwa miasta, jego zielonych przestrzeni oraz symboliki związanej z ekologią - mówi Małgorzata Węgiel– Wnuk w bytomskiego urzędu miasta.

Projekty wyłonione przez jury

Jedną z prac, która weźmie udział w głosowaniu jest praca Moniki Pluszczak „Miasto w dobrym klimacie”. Jak zaznacza autorka, inspiracją do stworzenia projektu muralu było połączenie nowoczesnej tematyki związanej z OZE i ochroną środowiska z lokalną tożsamością Bytomia. W geometrycznej kompozycji muralu uwzględnione zostały różne odnawialne źródła energii oraz elementy nawiązujące do architektury Bytomia. 

Wybierz spośród trzech prac

„Przelot” to tytuł pracy Tomasza Smieszkoła, który zaproponował bajkową grafikę z dziewczynką przemierzającą Bytom na latającym liściu. Jak mówi autor projektu, projekt ma zwrócić uwagę na potrzebę inwestowania w nowoczesne technologie i czysty sposób uzyskiwania energii potrzebnej do ogrzewania budynków. 

„Razem dla zielonej planety” to z kolei projekt Klaudii Rusin inspirowany ideą wspólnej troski o środowisko. Mural pokazuje, że ekologia może być częścią codziennego życia. Postacie symbolizują różne pokolenia, które razem działają dla dobra planety – sadzą drzewa, spacerują, wybierają rower zamiast samochodu. W tle pojawiają się budynki z panelami słonecznymi oraz wiatraki, podkreślające znaczenie odnawialnych źródeł energii. Obecność zwierząt, drzew i kwiatów przypomina o harmonii człowieka z naturą.

Konkurs finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Głosowanie na najlepszy mural ruszy w piątek, 12 września i potrwa do 26 września do godziny 15.00. 

 

Tu możesz zobaczyć wszystkie murale:

 

https://www.bytom.pl/aktualnosci/index/Trzy-najlepsze-ekomurale-wybrane/idn:44959

 

 

 

(Małgorzata Himmel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%