Bez żadnych kłopotów prezydent naszego miasta Mariusz Wołosz otrzymał od radnych absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania.
W miniony poniedziałek bytomska Rada Miejska spotkała się na jednej z najważniejszych w roku sesji. Rozpoczęła się ona od prezentacji raportu o stanie miasta. Zadanie to zgodnie ze zwyczajem wzięli na siebie prezydent, jego zastępcy, skarbnik gminy oraz jej sekretarz.
Mariusz Wołosz w swej części wystąpienia skupił się na inwestycjach, na które wydano niemal 90 milionów złotych: - Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta wynikającej z krzywdzących dla Bytomia przepisów o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, zrealizowaliśmy wiele ważnych dla Bytomian inwestycji. Wśród nich były między innymi modernizacja budynków przy ul. Musialika 1 i 3, termomodernizacja Przedszkola Miejskiego nr 9, budowę obiektu treningowego Polonii Bytom. Rozpoczęliśmy poza tym ważne inwestycje w placówkach wychowawczych i edukacyjnych, a więc budowę przedszkola i nowego żłobka w Śródmieściu i nowego żłobka na os. Ziętka. Drogowcy rozpoczęli przebudowę ul. Nickla, budowę ul. Wiejskiej oraz przebudowę ul. Cyryla i Metodego. W dalszej części ten zestaw Wołosz uzupełnił ten zestaw także o przedsięwzięcia zakończone w minionym roku, a więc chociażby przebudowę dwóch ważnych skrzyżowań drogowo-tramwajowych w Stroszku i Śródmieściu.
158 mln pozyskanych z Unii
Przypomniano także bodaj największą, wartą niemal 40 mln inwestycję, czyli budowę instalacji OZE opartej o biogaz na terenie oczyszczalni ścieków Centralna. Prócz tego realizowane były dwa, warte ponad 65 mln zł, projekty unijne związane z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki nim mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej w naszym mieście mogli zainstalować panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła do centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, magazyny energii elektrycznej oraz systemy zarządzania energią.
Wypowiedź prezydenta uzupełniał jego zastępca Michał Bieda. - W ubiegłym roku pozyskaliśmy ponad 158 mln zł z funduszy Unii Europejskiej – w tym środki na budowę aż trzech centrów przesiadkowych w Bytomiu, które powstaną w Śródmieściu, Karbiu oraz Stroszku, a ich celem jest zintegrowanie komunikacji tramwajowej, autobusowej oraz kolejowej - mówił.
Inwestycje w ZOL
Dodawał poza tym: - Bytom dzięki dobremu skomunikowaniu jest dostrzegalny również przez inwestorów. Trwają inwestycje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie powstają nowe zakłady m.in. firmy Grembox oraz Domgos 2, zaś na obszarze dawnej kopalni Centrum na podstawie umowy zawartej między miastem a KSSE powstanie akcelerator biznesowy.
Z kolei druga z zastępców Mariusza Wołosza, a więc Magdalena Górak zajęła się inwestycjami w oświatę i służbę zdrowia: - Jedna z nich, to warta 17 mln zł modernizacja Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1, która realizowana jest dzięki pozyskaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki tej inwestycji zwiększy się liczba łóżek z 64 do 114, a także poprawią warunki opieki dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej.
Opozycja krytykuje
Po tych prezentacjach przyszedł czas na debatę. Od razu było wiadomo, że radni Koalicji Obywatelskiej oraz Bytomskiej Siły Miasta opowiedzą się za udzieleniem prezydentowi Wołoszowi absolutorium oraz wotum zaufania. Podobnie jak jasne było, że odmienne stanowisko zajmą rajcowie opozycyjni z Prawa i Sprawiedliwości. Tak też się stało, a ci ostatni zgłosili sporo uwag. Między innymi zarzucali rządzącym szukanie oszczędności kosztem najuboższych mieszkańców, błędy w zarządzaniu oświatą oraz brak nadzoru nad schroniskiem dla bezdomnych zwierząt oraz niewłaściwą reakcje po wybuchu afery w nim.
I Ty możesz przeczytać raport
Raport ostanie miasta to obszerny, pełen danych, wyliczeń i drobiazgowych opisów dokument będący podsumowaniem działań realizowanych w mieście, stosowanych w nim programów oraz strategii. Zapoznać się z nim może każdy mieszkaniec - pod warunkiem, że ma sporo wolnego czasu. Opracowanie znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego na stronie internetowej miasta. Otrzymują go także radni, zatem i oni mogą go udostępnić zainteresowanym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciebytomskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz