W uroczystym otwarciu 58. Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów uczestniczyli między innymi wiceminister sportu Jan Widera, prezydent Bytomia Damian Bartyla oraz prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka. Organizatorzy przygotowali dla publiki konkurs z nagrodami. Brawa zebrała grupa taneczna Rock Time przy Miejskim Domu Kultury w Kaletach.
Przez pierwsze dwa dni mistrzostw w hali im. Józefa Wiśniewskiego konkurowało 234 zawodników, w tym aż 21 reprezentujących Czarnych Bytom. Zdaniem Zenona Mościńskiego, dyrektora GKS Czarni, prezes Śląskiego Związku Judo, poziom turnieju okazał się zróżnicowany w poszczególnych kategoriach wagowych. Sporo widzieliśmy rzutów, ale nie brakowało walk rozstrzygniętych w doliczonym czasie. Spisali się przedstawiciele gospodarzy turnieju.
Emocje sięgnęły zenitu podczas finałowej rywalizacji chłopców w wadze do 81 kg. Spotkali się zawodnicy prezentujący podobny poziom sportowy, dżudoka Czarnych Paweł Drzymał oraz trenujący w Bytomiu przedstawiciel Błękitnych Tarnów Arkadiusz Dziarmaga. Przed miesiącem Paweł Drzymał zajął 3. miejsce w Pucharze Polski juniorów. Wówczas przegrał z tymi rywalami, których teraz pokonał w hali „Na Skarpie”. Piątkowe starcie o złoto trwało blisko pół godziny i zakończyło się zwycięstwem bytomskiego dżudoki. Poza tym na 5. miejscu uplasowali się Mateusz Szewczyk w wadze do 100 kg oraz Artur Grodecki w kategorii +100 kg.
Paulina Dziopa przeniosła się do kategorii +78 kg, żeby w grupie do 78 kg nie wchodzić w paradę klubowym koleżankom Oliwii Woźniak i Aleksandrze Gaj. Paulina poradziła sobie z cięższymi przeciwniczkami i wywalczyła złoto. Oliwia zdobyła srebrny medal. Aleksandra sięgnęła po brąz. W wadze do 70 kg brązową medalistką została Wiktoria Marciniak i 5. miejsce zajęła Klaudia Kabata.
Natalia Kropska (63 kg) potwierdziła opinię nieprzeciętnej wojowniczki. Zeszłoroczna wicemistrzyni świata kadetek i brązowa medalistka Mistrzostw Europy mocnym akcentem rozpoczęła występy w gronie juniorek. Podczas pierwszej walki o mistrzostwo kraju doznała kontuzji palca. Nie zważając na to, większość pojedynków wygrała przed czasem. Finałową przeciwniczkę z Wybrzeża pokonała w kilkanaście sekund.
W sobotę brązowym medalem miłą niespodziankę sprawiła Wiktoria Walczyk (57 kg), podobnie jak Natalia Kropska pierwszy rok startująca wśród juniorek. Na 7. pozycji finiszowała Katarzyna Kolbusz. W wadze do 52 kg 5. miejsce zajęła Agnieszka Ukuś. Natomiast w gronie chłopców nie zawiedli faworyci. Patryk Łoziak (60 kg) i Kacper Kaczor (66 kg) zostali mistrzami Polski. W kategorii do 66 kg z 7. lokatą finiszował Bolesław Flejma.
Czarni zdobyli łącznie 5 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe. Taki dorobek zapewnił podopiecznym trenera Przemysława Matyjaszka 1. miejsce w klasyfikacjach medalowych oraz punktowych dziewcząt i chłopców. – Gratuluję naszym zawodnikom i trenerom. Dziękuję miejskim władzom za pomoc w organizacji Mistrzostw Polski. Powiedział na zakończenie turnieju Zenon Mościński. W niedziele została rozegrana „drużynówka”.
Natomiast w Jekaterynburgu odbył się wielkoszlemowy turniej, w którym wystąpiła zawodniczka Czarnych Beata Pacut (78 kg). Pokonała Francuzkę Chloe Dollin oraz przedstawicielkę Kazachstanu Albinę Amangeldiyevę. W półfinale przegrała z Japonką Riką Takayamą. W walce o brąz uległa Niemce Annie Marii Wagner, lecz i tak zarobiła sporo punktów do światowego rankingu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz