Czy jadąc rowerem wystarczy po prostu...rower? Nie! A co jest potrzebne do tego, aby zachować bezpieczeństwo swoje, podopiecznych a także nie spowodować zagrożenia w ruchu drogowym? Zasad jest całkiem sporo.
Bytomscy policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzą kolejne działania pod nazwą „Rower”. Mundurowi sprawdzają odpowiednie wyposażenie cyklistów, a także ich stan trzeźwości. - Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy od nas samych! – apelują stróże prawa.
Panująca od kilku dni słoneczna aura zachęca do spędzania czasu w plenerze i do korzystania z roweru. Wielu z nas w najbliższym czasie, zacznie po okresie zimowym, przygotowywać swoje rowery do kolejnego sezonu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo rowerzysty zależy też od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia. Warto sprawdzić, czy nasz rower jest sprawny i posiada obowiązkowe wyposażenie.
Obowiązkowe wyposażenie roweru:
z przodu-co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
z tyłu-co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Na drodze, rowerzysta jest zobowiązany:
Korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
Rowerzysta w ramach wyjątku może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy
Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach!
Z dzieckiem na rowerze:
Rowerzysta a przejście dla pieszych:
Zbliżając się do przejścia dla pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:
Rowerzysta zobowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:
Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać na przykład z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią, możliwie blisko prawej krawędzi.
Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami.
Kierowcy, uważajcie na rowerzystów!
Zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, kierujący jest obowiązany
Rowerzysto, zadbaj o własne bezpieczeństwo!
Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz