Japońskie jiu-jitsu koncentrowało się przede wszystkim na obaleniach i rzutach. Twórcy brazylijskiego ju-jitsu Carlos Gracie i jego bracia w latach 30. XX wieku zmodyfikowali dotychczasowe techniki ju-jitsu, co zmieniło podstawy filozofii walki. Ju-jitsu w wydaniu Graciech rozwinęło walkę w parterze i techniki zmuszające do poddania. Nowe techniki zaczęły być kojarzone z rodziną Graciech. Sport w ich wykonaniu zyskał narodową osobowość. Brazylijskie ju-jitsu (BJJ) uprawiane jest na całym świecie. Także w Japonii. Tłumaczy Grzegorz Skibniewski, prezes Fight Club Bytom.
Specyfika brazilian ju-jitsu umożliwia skuteczność w sytuacji zagrożenia, nawet w konfrontacji ze znacznie cięższym i silniejszym napastnikom. BJJ kładzie nacisk na umiejętność kontrolowania przeciwnika przez zajmowanie odpowiednich pozycji w stójce i w parterze. Pozwala to na stosowanie nie tylko uderzeń, ale przede wszystkim wielu dźwigni, duszeń i unieruchomień agresora. Co ciekawe, mimo nadzwyczaj realistycznego podejścia do tematu walki, trening BJJ jest niezwykle bezpieczny, dostępny nawet dla osób niepełnosprawnych, a przez położenie nacisku na technikę, doskonały dla kobiet i dzieci. Brazylijskie iu-jitsu (BJJ) to system znany na całym świecie dzięki spektakularnym zwycięstwom odnoszonym w walkach z minimum reguł. Kluczową cechą BJJ jest ukierunkowanie na skuteczność w realnej walce, dzięki czemu jako jedyny pojedynczy styl BJJ mogło odnosić sukcesy w MMA. Osoba praktykująca BJJ uczy się na treningach stosowania takich środków technicznych i takiej strategii walki, które bez większych zmian można wykorzystać podczas każdego starcia.
Pytany o powody otwarcia w klubie sekcji brazylijskiego ju jitsu, Grzegorz Skibniewski odpowiedział: – Po pierwsze w celu podniesienia poziomu wyszkolenia w walce w parterze naszych zawodników. Po drugie jest wiele osób, które z racji wykonywanego zawodu lub cech psychofizycznych nie mogą lub nie lubią być uderzane i rzucane. Dla nich BJJ wydaje się być idealnym rozwiązaniem, gdyż trening ten jest praktycznie bezkontuzyjny. Wreszcie po trzecie, w FC Bytom kilka osób próbowało swoich sił w tym sporcie. Jedna z nich, Mateusz Flasz odniosła już spory sukces, zdobywając w zeszłym roku tytuł wicemistrza Polski dzieci i młodzieży i zamierza kontynuować starty w tej dyscyplinie. Po czwarte w Bytomiu brakowało sekcji BJJ i nasi zawodnicy musieli jeździć na treningi do innych klubów.
Do prowadzenia treningów poproszony został Łukasz „Brasil” Niejodek, brązowy pas BJJ, wychowanek jednego z najlepszych techników w Polsce Sławomira Szamoty. Posiada on na koncie wiele wygranych zawodów i turniejów. Ponieważ swoją przygodę ze sportami walki zaczynał w FC Bytom, bez problemu wyraził zgodę na propozycję Grzegorza Skibniewskiego. Pierwsze zajęcia i spotkanie organizacyjne odbędą się 26 kwietnia o godz. 12 w sali gimnastycznej IV LO w Bytomiu przy pl. Sikorskiego. W trakcie pierwszych 2 miesięcy zajęć nie będzie obowiązkowe ćwiczenie w kimonie, które w dalszym etapie rozwoju stanie się niezbędne. Dodatkowe informacji można uzyskać na stronie internetowej: [email protected] lub pod numerem telefonu: 601 596 001.
0 0
Zainteresowany gdzie są treningi w Bytomiu ?