Poprzednie edycje imprezy były bardzo udane i ściągnęły wiele osób. Teraz powinno być podobnie: – Światowy Zjazd Bytomian jest organizowany co dwa lata, aby pielęgnować tradycje otwartości i gościnności miasta – wyjaśnia Piotr Koj, były prezydent i zarazem prezes stowarzyszenia MYbytomianie, które jest pomysłodawcą i organizatorem Zjazdu. – Podobnie jak kiedyś, Bytom otwiera swoje bramy dla wszystkich tych, którzy chcą identyfikować się z tym miejscem bądź przez swoje pochodzenie, bądź też z czystej sympatii. Spotkanie wielkiego, rozproszonego grona bytomian ma też zaowocować wzmocnieniem więzów i tożsamości bytomskiej. Stowarzyszenie zwróciło się też do wszystkich bytomian z prośbą o poinformowanie rodziny, przyjaciół, znajomych, którzy wyjechali z naszego miasta i zaproszenie ich na Zjazd.
Specjalne przesłanie dla uczestników wydarzenia przygotował też prezydent Mariusz Wołosz: – Serdecznie zapraszam państwa do odwiedzenia naszego pięknego miasta w ramach V Światowego Zjazdu Bytomian. To wyjątkowa okazja, by korzystając z bogatego programu wydarzenia, poznać atrakcje Bytomia i związanych z nim ludzi, którzy darzą to miejsce podobnym sentymentem. Do zobaczenia w Bytomiu.
A co znajdziemy w tym programie? Wszystko zaczyna się w najbliższy piątek od debaty „Ślązak z wyboru”. Okazją do jej przeprowadzenia jest 90. rocznica śmierci Georga Bruninga, nadburmistrza naszego miasta, którego rządy przyczyniły się do stworzenia nowoczesnego miasta. Tego samego dnia przewidziano też kino plenerowe i pokaz filmu „Znani, nieznani” Natomiast w sobotę odbędą się spacery tematyczne, czeka nas też otwarcie wystawy pokonkursowej „Ach co to był za ślub”. Przypomnijmy, że zgromadzono na niej fotografie par zawierający związek małżeński w Bytomiu. Będzie też czas na wspólne, rodzinne zdjęcie bytomian i konferencję poświęconą architektowi Paulowi Jakischowi w 110. rocznicę śmierci i w 150-lecie wzniesienia budynku Sądu, a także 140;lecia powstania kaplicy na cmentarzu Mater Dolorosa. Obiekty te zaprojektowała Jakisch. Poza tym przewidziano koncert „Bytom dla bytomian”i noc restauracji pod hasłem „Smaki Bytomia”
Podsumowaniem zjazdu stanie się niedziela wypełniona spacerami tematycznymi, a także zwiedzaniem stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Odprawiona będzie też msza święta w intencji bytomian i Bytomia (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Na koniec zaś organowy koncert plenerowy w parku miejskim.
0 0
Moje serce zawsze pozostanie w Bytomiu, mimo ,że los rzucał mną po całej Europie, a w końcu wylądowałem na pograniczu Polsko- Niemieckim.