Szczegółowo o imprezach organizowanych w roku jubileuszu poinformowano podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w Biurze Promocji Bytomia. Pierwsze z przedsięwzięć, a więc Festiwal Twórczości Patriotycznej „Mój Bytom – Moja Polska" jest już w trakcie. Jedna z jego inicjatorek, przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Skalska mówiła podczas konferencji: – Zachęcamy wszystkich do udowadniania, że patriotyzm i miłość do ojczyzny oraz miasta rodzinnego to nie jest sprawa niemodna, że tożsamość kulturowa dla każdego jest ważna. Uczestnicy festiwalu śpiewają piosenki, recytują poezję, wyrażają się poprzez taniec i wiele innych form. Podsumowanie imprezy czeka nas 3 maja. W jego trakcie zaprezentują się laureaci, wystąpi też Lech Makowiecki i zespół Zayazd. – Po festiwalu zostanie nam między innymi mająca postać biało-czerwonego dwupaku płyta, która trafi do wszystkich bytomskich szkół – mówi Skalska.
– Znajdą się na niej instrumentalne wersje najważniejszych polskich pieśni patriotycznych oraz utwory w wykonaniu laureatów.
Zupełnie inny charakter będzie miał odbywający się pomiędzy 25 a 27 kwietnia Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów, połączony z VI Festiwalem Dziwnie Fajne. To wydarzenie reklamował z kolei pochodzący z naszego miasta znany artysta kabaretowy Mariusz Kałamaga: – Szykuje się świetna zabawa, do udziału w której gorąco zapraszamy. Najważniejszym momentem jak zwykle będzie przemarsz kolorowo przebranych superbohaterów. Przejdą oni spod szybu „Krystyna" na Rynek. W zeszłym roku było nas około 500-600 osób. Tym razem powinno być jeszcze lepiej – mówił Kałamaga. Do maszerujących dołączy zastępca prezydenta Bytomia Aneta Latacz: – Na pewno przygotuję sobie jakiś ciekawy strój – zapowiadała Latacz. Uczestnicy Zlotu spotkają się w klubie „Music Republic" przy placu Sobieskiego. Tam przewidziano występy w stylu stand up (zjadą najlepsi w kraju wykonawcy tego gatunku), koncerty (między innymi akustycznie zagra Ania Rusowicz), pokażą się kabarety.
2 maja czeka nas prapremierowe wykonanie utworu „Jan Paweł II Oratorium Pielgrzym". W roli głównej wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom". 4 maja natomiast o Bytomiu zrobi się głośno w Berlinie. Tamtejsza polska ambasada organizuje bowiem wielki koncert mający uczcić dziesięcioletnią obecność naszego kraju w Unii Europejskiej. Zagra orkiestra Aukso, która po raz pierwszy wykona skomponowany specjalnie z okazji 760-lecia lokacji naszego miasta i napisany przez bytomianina Adama Wesołowskiego utwór „Gliss Dance". To nie koniec wydarzeń majowych. Trzeba pamiętać, iż od 23 dnia tego miesiąca do 1 czerwca potrwa 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Teatromania. W Dzień Dziecka zaś czeka nas opisywana już na naszych łamach próba bicia rekordu Guinnesa w układaniu linii z monet jednozłotowych. Za tą akcją stoi Katolicki Ośrodek „Dom Nadziei" zbierający pieniądze na budowę swojej nowej siedziby. Tego dnia wystąpią też artyści łączący trzy pokolenia: zespoły Lebowski, Collage oraz SBB z Józefem Skrzekiem.
Kolejny miesiąc to pierwsza odsłona rozłożonych na trzy etapy tegorocznych Dni Bytomia. Odbędą się one od 18 do 22 czerwca. Imprez będzie mnóstwo, ale na pierwszy plan wysuwają się koncerty takich wykonawców, jak Enej, Ptasiowe Radio, Arka Noego, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Rak, Kali i Ganja Mafia, Marek Makaron, Kasia Moś, a także Liber z Natalią Szroeder. Nie zabraknie przygotowywanej przez Operę Śląską Bytomskiej Nocy Świętojańskiej oraz Śląskiej Gali Biesiadnej. Jak widać, dla każdego coś miłego.
W lipcu chętni będą mogli wziąć udział w ciekawie się zapowiadającej grze miejskiej zatytułowanej „Od pomysłu do przemysłu". W sierpniu zaś przewidziano Festiwal Krawiecka Art. Pasaż i promenadowe koncerty muzyki rozrywkowej. Pod koniec miesiąca (od 29 do 31 .08) Dni Bytomia część druga. Tym razem na placu Sobieskiego zaprezentują się Wanda&Banda, IRA, Vino, Rafał Brzozowski, Carrantuohill oraz Afromental. Trzecia odsłona święta miasta czeka nas od 5 do 7 września. Sceną zawładną wówczas Video, Sylwia Grzeszczak, Sami, Stachursky i De Mono. Poza tym zaplanowano Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych. W połowie września sięgniemy do początków, a miastem zawładną rycerze, którzy przybędą tu na Bytomski Jarmark Średniowieczny. W tym samym miesiącu mamy jeszcze Przegląd Piosenek Karin Stanek. Gwiazdą imprezy ma być reaktywowany specjalnie zespół Czerwono-Czarni, w którym bytomianka rozpoczynała karierę.
Jesienią ukaże się pierwsze polskie tłumaczenie wiekopomnego, dziewiętnastowiecznego dzieła Franza Gramera „Chronik der Stadt Beuthen in Ober-Schlesien, czyli Kroniki Miasta Bytom na Górnym Śląsku". Opracowaniem naukowym i przekładem wydawnictwa zajmuje się prezes Towarzystwa Miłośników Bytomia profesor Jan Drabina. Cały jubileuszowy rok podsumujemy 7 grudnia. Wówczas to podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorz Gerwazego Gorczyckiego wystąpią gwiazdy muzyki.
0 0
Mariusz dlaczego powstrzymywałeś mnie i nie mogłem się wyprostować? :)
0 0
Jestem przekonany że tegoroczne Dni Bytomia to znów będzie lipa .Jednak co Wójcikowi musimy przyznać i jego byłej ekipie rządzącej bawić się oni umieli a przy okazji coś i dla ludu się trafiło. Od czasu byłego Prezydenta Bytomia Koja do obecnego niestety same badziewia są w te dni. Żadnych trendy gwiazd muzyki bo ciągle kasy brakuje miastu. Na tej ziemie pare milionów na odśnieżaniu miasto zaoszczędziło a jestem pewien że będą znów uliczne zespoły i DJ z nad hałd.
Przydałby się kabaret Paranienormalni lub neonówka. W końcu niby najmilszym miastem w Polsce jesteśmy...