Od niemal 40 lat w Bytomiu spotykają się młodzi poeci z całej Polski. Dzisiaj niektórzy z nich są już uznanymi pisarzami, mającymi na koncie wiele książek oraz na przykład Nagrodę Nike.
Pierwszy konkurs zorganizowali w 1985 roku członkowie działającej wówczas w naszym mieście Młodej Grupy Literackiej Reflektor. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół średnich, a w jury zasiedli związani z Bytomiem poeci: Stanisław Horak, Tadeusz Kijonka i Janusz Jaśniak. Pierwszą nagrodę na pierwszym konkursie otrzymał Robert Gmiterek - wtedy uczeń Technikum Kolejowego w Gliwicach. Dziś Gmiterek jest fotografikiem i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2020 roku opublikował „Oikoumene. Na Roztoczu świata” - książkę, która w 2021 roku została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Oni tutaj zaczynali
Już w 1986 roku "Nadchodzące pokolenie" zorganizowano jako konkurs ogólnopolski adresowany do twórców, nie ukończyli 24 roku życia. I od razu pojawiła się na nim plejada młodych wówczas twórców, którzy dziś zajmują we współczesnej literaturze ważne miejsce. Trzecią nagrodę otrzymał Karol Maliszewski - obecnie profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, poeta i krytyk literacki, autor kilkudziesięciu książek, w tym 18 tomów wierszy i 11 zbiorów prozy. Z kolei
Na prawach anegdoty odnotujmy jeden szczegół. Ówczesny księgowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu uznał, że nagrody w konkursie dla młodzieży powinny być rzeczowe, a nie pieniężne. Dlatego na konkursie wręczano nagrody pieniężne w postaci… bonów oszczędnościowych PKO. Jeżeli ktoś miał dostać nagrodę w wysokości 5000 złotych – otrzymywał 5 bonów o wartości 1000 zł każdy. Po konkursie szedł do oddziału PKO i wymieniał je na gotówkę.
Smoleniacy i poeci
Konkursy odbywały się aż do 1990 roku, a co roku ukazywały się zbiory nagrodzonych wierszy w charakterystycznym "długim" formacie. Potem nastąpiła przerwa. Po 13 "Nadchodzące pokolenie" latach reaktywowano z inicjatywy Sławomira Krempy - najpierw ucznia, a potem absolwenta I LO im. Jana Smolenia, współzałożyciela i do dzisiaj redaktora naczelnego wortalu literackiego granice.pl. Chociaż sam wierszy nie publikował, był nieformalnym liderem założonej na początku XXI wieku w LO im. Smolenia grupy poetyckiej „Cienie ulicy”. W 2005 roku laureatem "Nadchodzącego pokolenia" został Maciej Marcisz, dziś autor kilku książek prozatorskich - od głośnego debiutu "Taśmy rodzinne" (2019) do wydanych w tym roku "Znaków Zodiaku".
Od kilkunastu lat konkurs "Nadchodzące pokolenie" istnieje dzięki zaangażowaniu nauczycielki języka polskiego Beaty Kukowki. Formalnym organizatorem jest Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków I LO Smoleniacy, które uzyskuje na przedsięwzięcie grant z budżetu gminy. Ale to Beata Kukowka jest „menedżerem projektu”, wykonującym całość prac organizacyjnych.
W ostatnich dniach rozstrzygnięto tegoroczny XXVI już Konkurs Poetycki Młodych "Nadchodzące pokolenie". Pierwszą nagrodę i statuetkę Skrzydlatego Rodła otrzymał Paweł Prusko z Rybnika. Drugą nagrodę - Weronika Majewska z Opola, a równorzędne nagrody trzecie: Joanna Czubernat z Poronina i Kalina Skotnicka z Warszawy. Jak co roku nagrodzone wiersze ukażą się w wydawanym z okazji konkursu magazynie poetyckim Kurhan.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciebytomskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz