Odbiór odpadów (na razie) bez zmian

Nie udało się miastu przed końcem roku rozstrzygnąć przetargu mającego wyłonić firmę, która będzie odbierała nasze odpady komunalne. Dlatego przez pierwsze trzy miesiące roku 2025 nadal zajmować się tym będzie spółka FCC Polska. 

  • Data:
  • Autor: Tomasz Nowak
Autor zdjęcia: Archiwum

Umowa zawarta z nią zgodnie z zapisami wygaśnie 31 grudnia. O tym, kto będzie wywoził spod naszych domów śmieci po tym terminie, miał zdecydować przetarg rozpisany przez gminę. Nie można jednak go sfinalizować, bo przedłużyła się procedura przetargowa. Wszystko przez odwołanie złożone przez jednego z oferentów: - Wpłynięcie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej uniemożliwiło nam podpisanie umowy w pierwotnie planowanym terminie - wyjaśnia Zuzanna Kurczek, naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi bytomskiego Ratusza.

Czy zatem musimy się przygotować na to, że odpady będą zalegały pod naszymi domami? Absolutnie nie. - Nie oznacza to żadnych problemów dla mieszkańców Bytomia, bo dzięki decyzji o zawarciu zamówienia z dotychczasowym wykonawcą, firmą FCC Polska, odbiór odpadów od mieszkańców Bytomia będzie kontynuowany w 2025 roku przez najbliższe trzy miesiące na dotychczasowych zasadach – mówi Kurczek.

Stabilność gwarantowana

 Władze naszego miasta podkreślają, że FCC Polska, to sprawdzona firma, która od wielu lat obsługuje Bytom. Tak więc możemy liczyć na stabilność w odbiorze odpadów. Co ważne stawka opłaty za tę usługę nie zmieni się. - Dokładamy wszelkich starań, aby proces przetargowy zakończył się jak najszybciej, z zachowaniem najwyższych standardów transparentności i zgodności z przepisami prawa – zapewnia urzędniczka.

 Od stycznia zmienią się natomiast zasady odbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Teraz jest tak, że w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi możemy raz w roku bezpłatnie korzystać z maksymalnie trzech worków typu big-bag lub kontenera o pojemności 3 msześc. Z tym koniec, od nowego roku do naszej dyspozycji zostaną tylko big-bagi.

Niezgodnie z przeznaczeniem

Dlaczego? – Zdecydowaliśmy się na zmianę zapisów uchwały po licznych sygnałach mieszkańców dotyczących uciążliwości związanych m.in. z podrzucaniem do kontenerów odpadów innych nich budowlane i rozbiórkowe – mówi naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. W efekcie do kontenerów trafiały odpady niezgodne z przeznaczeniem. Dla właściciela nieruchomości oznacza to konieczność usunięcia nielegalnych śmieci na własny koszt.

 Każdy z big-bagów oferowanych niebawem przez miasto pomieści metr sześcienny odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Pamiętajmy jednak, że remont musi być przeprowadzany przez mieszkańca samodzielnie. Jeżeli natomiast zadecydujemy się na wynajęcie firmy, to staje się wytwórcą odpadów i jest odpowiedzialna za zbieranie i ich wywóz na swój koszt. W zabudowie jednorodzinnej podstawienie big-baga mieszkaniec zgłasza sam, a w zabudowie wielorodzinnej kontaktuje się z zarządcą budynku, który następnie zgłasza się do Urzędu Miejskiego.

Jak załatwić big-baga?

O potrzebie zdobycia big-baga informujemy telefonicznie lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Wydziale Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Można też to zrobić pisemnie na adres – Urząd Miejski w Bytomiu, Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi przy ul. Parkowej 2, 41-902 Bytom oraz mailowo: zo@um.bytom.pl.

Ocena: 3,00
Liczba ocen: 4
Oceń ten wpis

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu, dodaj pierwszy komentarz.

Partnerzy