Park Ludowy wraz z odnowionym niedawno Pałacem Tiele-Wincklerów jest bardzo popularnym miejscem spacerów nie tylko dla mieszkańców Miechowic. Wielu z nich od dawna domagało się rewitalizacji tego miejsca i jego uporządkowania. Te oczekiwania zostały teraz spełnione.
Spacer po zmroku
Lista prac wykonanych w parku jest bardzo długa. Przebudowano alejki, stworzono plac zabaw i siłownię zewnętrzną, zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci, a także zainstalowano oświetlenie i monitoring. W sumie przy alejkach stanęło 171 latarni, jest też aż 98 czujników ruchu. Dzięki temu pomiędzy starymi drzewami można z powodzeniem i co ważne w pełni bezpiecznie spacerować nie tylko za dnia, ale też po zapadnięciu zmroku.
Są też dobre informacje dla dzieci, które już wcześniej lubiły tu zaglądać. Z myślą o nich znacząco powiększono strefy rekreacji oraz sportu. Dodatkowo świetnie je wyposażono. W strefie rekreacji znajdziemy między innymi huśtawkę, zjeżdżalnię, pieńki do balansowania, równoważnię oraz mostek. Nie zabrakło piaskownicy dla najmłodszych. Zapewniono też urządzenia do ćwiczeń, z których mogą korzystać niepełnosprawni i seniorzy.
Konserwatorzy mieli baczenie
Inwestycja kosztowała 3 mln zł i była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto środków z Unii Europejskiej w kwocie prawie 2,8 mln zł. Całość przedsięwzięcia nadzorowali zarówno Miejski, jak i Wojewódzki Konserwator Zabytków. Było to konieczne, ponieważ miechowicki park od dawna znajduje się w rejestrze zabytków, a rosnący na jego terenie platan klonolistny „Jan III Sobieski” już w roku 1973 roku uznany za pomnik przyrody.
Niewidomi też przeczytają
Z kolei przy ul. Kochanowskiego w Rozbarku część prac już za nami. Jak dotąd przygotowano strefę rekreacji, aktywności fizycznej i integracji sąsiedzkiej, jest prócz tego wybieg dla psów, pojawiły się też lampy. Sporo działo się i dzieje przy ulicy Staffa i Witczaka. Rozpoczęły się tam prace, w ramach których powstanie ogród pamięci i przystań rowerowa, zaś przy ul. Staffa, pomiędzy promenadą a parkingiem, ma pojawić się oświetlenie i więcej zieleni.
W Śródmieściu przy Sienickiego oraz ul. Grabowej powstały nowe miejsca rekreacji oraz międzypokoleniowych spotkań. Mieszkańcy nudzić się nie powinni, bo mają do dyspozycji boiska do gry w bule, koszykówki oraz powiększony placu zabaw. Wykonawca zamontował również monitoring, nowe ogrodzenie, oświetlenie, nowe ławki i kosze na śmieci. Przy skrzyżowaniu alejek stanął pylon informacyjny z tablicą tyflograficzną w języku Braille`a.
0 0
https://www.prawo.pl/samorzad/bytom-dostal-ponad-pol-miliona-zlotych-na-odnowe-zieleni-miejskiej,101863.html
http://bytomodnowa.pl/obszarowy-zakres-rewitalizacji/teren-inwestycyjny-bytom-miechowice-podobszar-28
0 0
https://portalkomunalny.pl/bytom-rozpoczyna-zielona-rewolucje-369266/
https://wfosigw.katowice.pl/index.php/aktualnosci/1689-fundusz-dofinansuje-rewitalizacje-zabytkowych-parkow-w-bytomiu
https://npp.slaskie.pl/vote/content/projekt-24-486
0 0
Park rewitalizowano, rewaloryzowano wielokrotnie. Kasa płynie… Można przejrzeć internet.
Jakość, logika prac, zaniedbania zostawiają wiele do życzenia.
Brak JEDNORODNEGO stylu, 4 rodzaje ławek, 2 rodzaje koszy na śmieci, itd.– co projekt to inne.
0 0
Niegdyś wytyczono ścieżki, wyznaczono podłączenia na latarnie itd. Z ziemi nadal sterczą niebieskie rury. Teraz nowe ścieżki, latarnie w innych miejscach. Przy pracach niszczenie tego, co zrobiono poprzednio. Pisano interpelacje!
0 0
Rośliny nasadzane (wielokrotnie) znikają, bo m.in. są nie pielęgnowane, ponadto niszczą je także dziki od lat penetrujące park. Ścieżki, różnej szerokości, niebezpieczne, można skręcić nogę, bowiem deszcz je wypłukuje i żłobi w nich wgłębienia!
0 0
Liczne latarnie parkowe świecą całą noc mocnym światłem. W innej części Miechowic, chodzi się z latarkami po chodnikach, bo jest za ciemno. Stary plac zabaw sprzed kilku lat wymagał konserwacji, ale zakupiono nowy, który notorycznie jest w naprawie..
0 0
Dlaczego nie opublikowano komentarzy dot. Parku Ludowego pisanych przez mieszkańców? Zwracano tam uwagę na wiele kwestii. Wspomniano też o interpelacji pisanej do prezydenta o fatalnym sposobie prowadzenia ostatnich prac. W ŻB jest cenzura?