Pomaganie jest takie fajne, że odpoczywa dopiero w pracy

Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie od utworzenia facebook'owej grupy informacyjnej "Osiedle Szombierki - Bytom". Jej założyciel nie myślał wówczas, że inicjatywa, która miała ułatwić lokalnej społeczności komunikację, przerodzi się w szeroko zakrojoną działalność "Ekipy Pomaganie jest fajne", która wspiera nie tylko mieszkańców Szombierek, ale i pozostałych dzielnic naszego miasta. Nie wiedział też, że niesienie pomocy innym tak bardzo go pochłonie.

  • Data:
  • Autor: Marcin Pawlenka
  • Artykuł był oglądany 1334 razy
Autor zdjęcia: Grzegorz Goik

Facebook'ową grupę "Osiedle Szombierki - Bytom" założył półtora roku temu mieszkaniec dzielnicy - Rafał Gucci. Nie ma on bynajmniej nic wspólnego z rodziną słynnych włoskich projektantów mody. To tylko pseudonim, którym Rafał Gudaj posługuje się w mediach społecznościowych, a ci którzy go znają, dobrze wiedzą o kogo chodzi.

- Grupa powstała po to, żeby mieszkańcy Szombierek mogli komunikować na przykład o tym, że ktoś zgubił klucze i ich szuka, albo komuś uciekł piesek czy kotek i prosi o pomoc w jego odnalezieniu. I całe to pomaganie innym od tego się właśnie zaczęło - wspomina Rafał Gudaj, mieszkaniec Szombierek.

Grupa dyskusyjna bardzo szybko zaczęła się rozrastać. W ciągu niespełna półtora roku zyskała 7 tysięcy obserwujących. Zanim jednak urosły zasięgi, już było wiadomo, że ta inicjatywa nie spocznie wyłącznie na informowaniu o kolejnym, zagubionym czworonogu, czy zgubionym komplecie kluczy w Szombierkach.

- Zaczęło się od jakiejś małej pomocy, od przekazania ciuszków dziecięcych. Sam to zaaranżowałem, przekazałem ubrania i ludzie zaczęli do mnie pisać w różnych innych sprawach. Ktoś potrzebował wózek inwalidzki, załatwiliśmy ten wózek inwalidzki dla jednego pana, żeby mógł wyjechać z czterech ścian mieszkania. Potem ktoś chciał przekazać bezinteresownie wózek dla dziecka, to znaleźliśmy osobę, która taki wózek potrzebowała. I tak się zaczęło to rozkręcać - dodaje Gudaj.

Wyjątkowy Dzień Dziecka

I wszystko rozkręciło się tak, że w pomaganie zaangażowało się więcej osób. Do pana Rafała dołączyła nie tylko małżonka Agnieszka Gudaj, ale także Joanna Czak ze szkoły językowej w Szombierkach oraz Irena Klepacka, która prowadzi wraz z małżonkiem kiosk Ruchu przy ul. Mazurskiej, gdzie odbywają się zbiórki potrzebnych rzeczy. - Nazwaliśmy się Ekipa Pomaganie jest fajne" i zaczęliśmy działać na większą skalę - wyjaśnia założyciel grupy "Osiedle Szombierki - Bytom".

Były to paczki na święta Bożego Narodzenia dla dzieci i seniorów. Później paczki na Wielkanoc. Grupę zaczęły mocno wspierać Sklepy Rodziny Semków Lewiatan. Ekipa zaczęła też zbierać plastikowe nakrętki dla braci Jaszczur.

- Państwo Semków zaproponowali, żeby zorganizować małe wydarzenie z okazji Dnia Dziecka. Finalnie przerodziło się to w duży piknik z nagłośnieniem, dmuchańcami, żywymi maskotkami, watą cukrową i voucherami do pierogarni. Moje mama upiekła rogaliki, moje dzieci serwowały lemoniadę, a sam przywiozłem z restauracji, w której pracuję bigos i żurek. Celem było wsparcie finansowe chłopczyka - Adama Czampiela. Rodzice przygotowali 10 puszek z fundacji, do których były zbierane datki. Wylicytowane za 1200 zł została koszulka z autografem i korko-trampki Jakuba Kamińskiego, którego wcześniej prosiłem czy może coś przekazać na tę imprezę - wylicza Rafał Gudaj.

Prawie tona pierogów!

Na pikniku w Szombierkach dla Adasia zebrano 26 650 zł! To nie jedyna tak spektakularna akcja charytatywna zorganizowana przez Ekipę pana Rafała. - Zadzwoniła do mnie osoba ze Śląskiej Wioski Humanitarnej, że jeden z producentów żywności ma do oddania mnóstwo pierogów i klusek na parze z krótką datą trwałości. Jechaliśmy dwukrotnie pod Zawiercie i przywieźliśmy do Bytomia w sumie 700 kg tych pierogów i klusek - mówi Gudaj.

Dzięki temu cała żywność trafiła do potrzebujących i nie została zmarnowana. Pierogi i kluski można było odbierać w sklepach Lewiatan, a oprócz tego Ekipa Pomaganie jest fajne rozwoziła je po bytomskich placówkach takich jak m.in.: Dom Dziecka w Miechowicach, Bytomskie Centrum wsparcia w Miechowicach czy Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Bytom Centrum.

Wsparcia dla pana Rysia

W zeszłym tygodniu, jak powstawał ten artykuł, kontaktowaliśmy się z Rafałem Gudajem kilkukrotnie. Za każdym razem był zajęty pomaganiem w terenie. Podczas jednej z prób umówienia się na dłuższą rozmowę, dobrodziej z Szombierek akurat odwiedzał 73-letniego pana Ryszarda. Informacja o bezdomnym, który przesiaduje na ulicach z psem Centkiem obiegła w ostatnim czasie bytomskie media społecznościowe. Wsparciem pana Ryszarda zainteresowało się więcej osób i instytucji, w tym również Ekipa Pomaganie jest fajne.

- Zostało nam trochę voucherów do restauracji z pikniku. Podjechaliśmy do pana Ryszarda i przywieźliśmy mu fasolkę o bretońsku i pierogi. Okazało się, że ktoś już mu pomógł spłacić dług w lombardzie za zastawiony telefon. Ktoś też sfinansował leczenie jego psa. Chcemy też pomóc 73-latkowi w znalezieniu pracy i spłaceniu długu u operatora sieci komórkowej - dodaje Gudaj.

Dzień później twórca Ekipy jechał już do Oświęcimia, żeby zawieść kilka kartonów różnych rzeczy dla potrzebujących. Dlaczego Oświęcim? Jak twierdzi filantrop, niesienie pomocy nie ogranicza się wyłącznie do Szombierek i pozostałych dzielnic Bytomia. 

Zasłużony odpoczynek

Rafał Gudaj na co dzień jest menadżerem w katowickiej Restauracji U Babuni, którą prowadzi jego brat. Zapytany dlaczego pomaga odpowiada, "dobro wraca, ale nawet gdyby nie wróciło to warto pomagać."

- Ja nie jestem milionerem, który nie ma co z pieniędzmi robić, czy osobą, która jest na emeryturze i nie ma co z czasem robić. Normalnie pracuję, a w wolnej chwili udaje mi się coś zorganizować i komuś pomóc. Czasami się śmieje, że jadę do pracy, żeby odpocząć. Na szczęście tak mam wszystko poukładane w pracy, że mogę sobie czasem na to pozwolić, bo są kucharze, są osoby do obsługi, oczywiście czasem trzeba im również pomóc, jak w restauracji jest większy ruch - kończy pan Rafał. 

Intensywna działalność charytatywna Rafał Gudaja została doceniona. Otrzymał on tytuł "Osobowość Roku 2023" w kategorii Działalność Społeczna i charytatywna. 

Ocena: 4,44
Liczba ocen: 9
Oceń ten wpis

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu, dodaj pierwszy komentarz.

Partnerzy