Dobrymi duchami galerii starych samochodów, jak potocznie nazywane jest to miejsce są Lidia Maj, jedna z pomysłodawczyń powołania do życia tego miejsca i Piotr Jeleń. Galeria jest jedynym z nielicznych takich miejsc w Polsce. Działa od 2008 roku, kiedy to przy ulicy Strzelców Bytomskich utworzono oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ówczesne władze udostępniły miłośnikom motoryzacji obszerną halę.
Obecnie znajduje się w niej około 40 samochody i jednośladów. Wszystkie są udostępnione przez właścicieli nieodpłatnie, co jest ewenementem. – Od zwiedzających bierzemy jedynie symboliczne7 złotych. Gotówka ta jest przeznaczona na bieżące utrzymanie placówki – mówi Lidia Maj.
Wartość starych pojazdów jest spora i chodzi nie tylko o trud włożony w ich rekonstrukcję, bo wszystkie są lśniące i czyste, tak jakby wyjechały właśnie z fabryki. Samochody te są unikalne i mają swoją duszę. Doprowadzenie wielu z nich do obecnego stanu kosztowało mnóstwo czasu, wiedzy z dziedziny historii motoryzacji i nakładów finansowych.
Raz do roku pojazdy pojawiają się w dużej grupie i kawalkadą udają się ze swoimi właścicielami na bytomski Rynek. Parada Pojazdów Zabytkowych odbyła się w tym roku już po raz 18-ty z roczną „pandemiczną” przerwą. Potem historyczne samochody wracają do hali. Na miejscu znajduje się znacznie więcej zabytków, jednak obecne pomieszczenie, które jak wspomnieliśmy wydawało się ogromne nie jest w stanie wszystkich tych staroci pomieścić. Auta są więc okresowo wymieniane.
Obecnie najstarszym pojazdem galerii jest citroen B-10 z 1924 roku. Jest to niewielki jak na obecne standardy pojazd osobowo-dostawczy. Jego właściciel posiada jeszcze inne samochody tej marki, które również robią na widzach wrażenie. W galerii można zobaczyć również samochody powojenne, głównie sportowe i limuzyny. Jednym z eksponatów jest samochód wykonany w Zespole Szkół Mechaniczno Samochodowych. Pojazd wygląda na stary, chociaż ma niewiele lat.
Oprócz retro pojazdów spora kolekcja była do obejrzenia w sąsiedniej, nieużywanej do tego celu już hali. Znajdowały się tam samochody militarne, a uzupełnieniem ekspozycji były mundury i wyposażenie żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, dawnej straży pożarnej i milicji. Militarne pojazdy znajdują się obecnie w Miechowicach.
Galeria o dziwo odwiedzana głównie przez mieszkańców innych miast. Bytomianie jakby więc nie doceniali tego miejsca.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz