Wychowała się przecież w sportowej rodzinie, a w młodości trenowała różne dyscypliny. W rodzinie Jagody sport to chleb powszedni. Jej ojciec Krzysztof Budzisz trenował judo, a obecnie rywalizuje w biegach przeszkodowych OCR, brał też udział w telewizyjnym show Ninja Wariors. Mama, Katarzyna Budzisz organizuje i sędziuje biegi OCR, jest również sędzią pięcioboju nowoczesnego. - Od dziecka trenowałam wiele dyscyplin: od piłki nożnej do lekkiej atletyki, ale od zawsze wiedziałam również, że chcę łączyć to z czymś artystycznym - mówi Jagoda.
Na rurze na igrzyskach?
Dlatego zaczęła tańczyć jazz, ale również czuła, że to nie jest jeszcze to, w czym w pełni się realizuje. Wreszcie trafiła na pole dance, który jej zdaniem łączy sport z artystyczną duszą. Pole dance nazywany bywa "tańcem na rurze". W rzeczywistości od 8 jest to oficjalnie uznana i zarejestrowana dyscyplina sportu. Łączy elementy akrobatyki oraz gimnastyki artystycznej. Wiele osób nie zdaje sobie zapewne sprawy, że jej przedstawiciele zabiegają o to, żeby polo dance stało się dyscypliną olimpijską.
W powszechnej świadomości "taniec na rurze" wciąż jeszcze kojarzy się z tańcem erotycznym. - Kiedy zaczynałam, na samym początku, słyszałam sporo takich komentarzy - mówi Jagoda Budzisz. - Teraz to się zmienia, coraz więcej ludzi ma świadomość, że to jest sport. W jakiś sposób pole dance można porównać do łyżwiarstwa figurowego, w którym jest jazda sportowa i artystyczna. Podobnie w pole dance dwie podstawowe kategorie: pole sport i pole art. Są też zawody w duetach, parach oraz mikstach.
Mężczyźni też mogą
Pole dance uprawiać mogą również mężczyźni, choć siłą rzeczy w tym sporcie jest ich mniej. W zawodach są też dwa rodzaje rurek: statyczna i obrotowa. Każda ma taką samą średnicę - 45 milimetrów, wykonana jest z metalu pokrytego niklem. Ale tutaj zdarzają się już "wariacje" - w sprzedaży są już także rurki podświetlane od wewnątrz.
Najmłodsza uczestniczka zajęć prowadzonych przez Jagodę Budzisz miała 6 lat, najstarsza - około 50. - Pole dance rozwija nas nie tylko na płaszczyźnie cielesnej, ale również umysłowej, bo daje niesamowitą pewność siebie - mówi Jagoda Budzisz. - Wykonanie elementu, który wydawał nam się megatrudny. Pole dance jest też wyjątkowy, bo w trakcie zajęć można poznać i wzmocnić własną kobiecość oraz budować świadomość swojego ciała.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz