Chodzi o teren przy Kwietniewskiego 11-15, zajmowany kiedyś przez kamienice. Dziś jest tam szpecąca dziura. Projekt zagospodarowania tego miejsca w roku 2019 wpisano do zaktualizowanego wówczas Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+. Był to przemyślany i mający konkretny skutek krok: - Zaktualizowanie GPR dało możliwość ubiegania się o unijne pieniądze także podmiotom niezależnym od miasta, w tym wspólnotom i przedsiębiorcom, z czego skorzystała firma KBP BWI Polska, zgłaszając ciekawe przedsięwzięcie, które kładło nacisk na to, na czym zależało nam najbardziej - na ożywieniu i odnowie Śródmieścia - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
W ten sposób powstał współfinansowany ze środków unijnych projekt o nazwie „Zagospodarowanie przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne”. To wielkie przedsięwzięcie. Dość powiedzieć, że powierzchnia obszarów, które zostaną objęte rewitalizacją wynosi niemal 1800 metrów kwadratowych. To przede wszystkim puste przestrzenie po wyburzonych kamienicach, a także pochodzący z roku 1903 budynek stojący przy ul. Kwietniewskiego 11. Jego jedyną wartość stanowi wyjątkowa elewacja frontowa. - Ze względu na bardzo zły stan techniczny kamienica przy ul. Kwietniewskiego 11 zostanie częściowo rozebrana, a jej pozostała część przebudowana. Przebudowa będzie polegać m.in. na zabezpieczeniu konstrukcją stalową wyjątkowej elewacji frontowej oraz na zaaranżowaniu miejsca spotkań - mówi Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu firmy KBW BWI Polska. Ta wyjątkowa elewacja będzie szklana, to właśnie ona wypełni pustą dziś przestrzeń.
Uwaga: nowy obiekt nie będzie pełnił roli tradycyjnego budynku. Jednakże pozostałości po nim zostaną zagospodarowane i to w bardzo ciekawy sposób. Pomysł dała pracownia architektoniczna NOVA Projekt Tomasz Korek. Chce ona stworzyć przy Kwietniewskiego przestrzeń o nowym zielonym oraz rekreacyjnym charakterze, z którego będzie mogła korzystać lokalna społeczność. Dlatego też pojawi się siłownia pod gołym niebem, będzie plac zabaw dla najmłodszych i starszych, pojawią się elementy małej architektury. Nie zabraknie monitoringu i oświetlenia. Prace zakończą się z początkiem 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Efekt.
0 0
"...ruiny nieskończonej inwestycji tzw. Kwartału"
https://www.google.pl/maps/@50.3486207,18.9202141,3a,75y,202.31h,110.76t/data=!3m7!1e1!3m5!1slcAnzakJFOsqLsNxBC2W8g!2e0!6shttps://streetviewpixels-pa.googleapis.com/v1/thumbnail?panoid=lcAnzakJFOsqLsNxBC2W8g&cb_client=maps_sv.tactile.gps&w=203&h=100&yaw=59.648613&pitch=0&thumbfov=100!7i13312!8i6656
Też dokładnie o tym samym myślę!
To chyba nie jest mniej koszmarne niż zaniedbane kamienice.
"Szklana fasada w miejscu wyburzonych kamienic i bardzo ładnie".
"I bardo ładnie"... no, właśnie nie wiem, czy ładnie.
Ponad 10 mln i jaka propozycja tego "cudu"
https://www.youtube.com/watch?v=Ytmy0hhIJ1s
"Miejsce integracji, jak nie będzie deszczu i śniegu"
Czyli mówiąc po ludzku postawią tam szklany ekran, bez zadaszenia z uratowaną 1 (!) zabytkową bytomską fasadą. Jak w westernie - fasadowe miasto z dykty ;)
Uratowaną? Sprawa dyskusyjna, przy takim sposobie prowadzenia rozbiórki, podgryzania kamienicy od tyłu i z boków, bez zamontowania od strony ul. Kwietniewskiego zabezpieczenia.
"Stoliki, można posiedzieć, kino plenerowe"
A (równie) przeszklona Agora?
Posiedzisz, i w kawiarenkach, i do kina pójdziesz, w dodatku na głowę ci nie będzie padać.
W Bytomiu od groma kawiarenek, zielonych placów.
W pobliskim parku - pełno zieleni, mniej spalin samochodowych i drzew - nowy punkt Widzimisie.
BCKino plenerowe było/będzie na Rynku i pl. Karin Stanek, kino w Beceku (strajkuję - inne dzielnice też chcą mieć tyle dostępu do kina!)
"Labirynt"
A Suchogórski Labirynt Skalny, Blachówka, Lazarówka, Bobrowniki, lasy i parki...
"Szachy... są w Krakowie"
Np. w Parku Ludowym w Miechowicach są stoliki do gry w szachy. Jeszcze nikogo grającego tam nie widziałam.
"Drzewa i miejsca parkingowe"
OK. Choć w sumie parking jest rzut beretem w Agorze.
"Monitoring"
Tak, to będzie chyba ponad 50 kamer, przy takich funduszach inwestycyjnych.
"Siłownia na wolnym powietrzu'
Tak, to jest chyba stały punkt programu "atrakcji" w Bytomiu.
Np. na Kolonii Zgorzelec też tej atrakcji najbardziej potrzeba. Jak po pierwsze, czy tam jest już jakaś społeczność? Po drugie, jest droga dojazdowa, czy jeszcze te betonowe płyty? A siłownie? Rzut beretem jest Dolina Bytomki, z chętnie używanymi siłowniami na wolnym powietrzu (sporo ludzi tu przychodzi/dojeżdża pospacerować, uprawiać sporty, bieganie, biegówki, itd), z zespołem boisk (już chyba mniej używanym).
A może jeszcze mini pole golfowe (w Szombierkach Armada Golf Club), mini ścianka wspinaczkowa (Szombierki, Rozbark), rolkowisko (Rozbark, a także tereny przy lodowisku), fontanna z szampanem. Zagalopowałam się.... Ale w sumie, dlaczego nie?
Aha, i koniecznie domki dla owadów i ule. Będziemy mieli ekologiczny miód z ul. Kwietniewskiego ;)
Czy ktoś mi może wytłumaczyć, jak tam ma być miejsce relaksu, jak tam jest główny dukt komunikacyjny, hałas, spaliny...
Ps. Polecam wystawę w Rotundzie bytomskiej MBP.
Na jednym ze zdjęć można zobaczyć ten wzmiankowany odcinek ul. Kwietniewskiego, w ujęciu jeszcze zabudowanym kamienicami
https://www.biblioteka.bytom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=806:ulice-bytomia-na-fotografii-ze-zbiorów-pracowni-historii-bytomia-i-informacji-regionalnej&catid=8&Itemid=101
0 0
Szklana fasada w miejscu wyburzonych kamienic i bardzo ładnie. Ale inna sprawa na ul. Kwietniewskiego czyli ruiny nieskończonej inwestycji tzw. Kwartału. Chodzi o szkielet pomiędzy wyjazdem z parkingu AGory a Placem Kościuszki. Kto jest właścicielem terenu? Czy jest szansa że tam coś powstanie? Bo inaczej w centrum miasta mamy straszącą ruinę która psuje cały efekt.