Konkurs nosił nazwę "Kolorowy Bytom", miał charakter ogólnopolski, a jego pomysłodawcą był Warsztat Terapii Zajęciowej bytomskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Startowali w nim podopieczni innych WTZ z całej Polski oraz pensjonariusze domów opieki społecznej. - Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania, bo zgłosili się utalentowani uczestnicy i uczestniczki z całego kraju. Łącznie na konkurs wpłynęło 69 prac i absolutnie każda z nich jest dowodem na to, jak różnorodne może być spojrzenie na Bytom – mówi Anna Dziąsko, przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Bytomiu.
Małe odkrycie
Trudno się z tą oceną nie zgodzić. Autorzy prac namalowali na kafelkach charakterystyczne bytomskie budynki, kopalnie, huty, kominy i kościoły. Wielu ozdobiło je wizerunkiem herbu, czy pracującego górnika. Są też kafelki przedstawiające kolejkę wąskotorową i te starające się poprzez obrazki opowiedzieć naszą historię. - Każda ze zgłoszonych prac to małe, wypalone w piecu odkrycie Bytomia na nowo, unikalna opowieść tworząca barwny obraz miasta. Mamy już pomysły co z nimi zrobić, by cieszyły oczy bytomian, ale o tym za chwilę – zapowiada tajemniczo Anna Dziąsko.
Prace oceniło jury tworzone przez: dr Małgorzatę Szram-Lipkę, specjalistkę w dziedzinie sztuk pięknych, a zarazem artystkę wizualną, która w swojej twórczości łączy materię ceramiczną z grafiką, Magdalenę Kopiczko - instruktorkę zajęć artystycznych zajmującą się technologią ceramiki wykorzystującą różne sposoby jej wypału oraz Dominikę Dąbrowską-Kopeć – artystkę z zabrzańskiej pracowni Trzykąty.
Kolejką wzdłuż kominów
Decyzją tego grona zwyciężczynią konkursu została Alicja Wawrzyńczak z WTZ PSONI w Zgierzu, która zaprezentowała pracę pt. Kolejką wzdłuż kominów Bytomia. Na drugiej pozycji uplasował się Szymon Banasik z WTZ w Jastrzębiu Zdroju, a na trzeciej Barbarą Święconek z WTZ PSONI w Dobrym Mieście. Wyróżnienie natomiast trafiło do Marcina Nykazy z WTZ Perła PSONI Koło w Szczawnicy.
Komentarze