Dolina Bytomki znajduje się na pograniczu z Rudą Śląską. Kilkanaście lat temu władze miasta postanowiły zagospodarować to miejsce. Powstały tam drewniane deptaki, a przez rzeczkę przerzucono niewielki mostek. Tuż obok znajduje się spora łąka nadająca się na pikniki. Miejsce to nie jest jednak znane mieszkańcom innych dzielnic i wymaga rozreklamowania. Drewniane urządzenia są stale konserwowane i na pewno warto się tam wybrać.
Do Doliny Bytomki można dotrzeć ulicą Młyn Szombierski. Trakt jest nieco rozjechany przez samochody ciężarowe, więc po deszczach tego odcinka nie pokonuje się komfortowo. Na łąki dociera się pokonując inny niewielki ciek. Po przeciwnej stronie rzeczki znajduje się położony już w Rudzie Śląskiej sporej wielkości staw. Zarówno w tym zbiorniku jak i w By tomce zadomowiło się dzikie wodne ptactwo. Rzekę upodobały sobie kaczki, a w stawie można zobaczyć łabędzią rodzinę.
Po upadku przemysłu stan wód Bytomki zdecydowanie się poprawił, o czym świadczy obecność wspomnianego ptactwa. Niestety, Obecnie jej wody, to głównie deszczówka i ścieki z mniejszych zakładów. Nie jest wykluczone, że rzeka nie posiada już swoich źródeł, bowiem w wyniku szkód górniczych uległy one zapadnięciu. W Bytomiu nie prowadzi się pomiarów czystości wód. Badań dokonują jednak ekolodzy z sąsiednich miast. Placówki te dysponują specjalistycznym sprzętem.
Obowiązek badania i oceny jakości wód powierzchniowych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska realizuje Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ponadto w zakres działań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wchodzi również nadzór nad stanem Bytomki. Również podmioty górnicze, które odprowadzają wody dołowe do rzeki i jej dopływów są zobowiązane do monitorowania ich jakości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz