Mowa rzecz jasna o konkursie fotograficznym zatytułowanym „Bytom Malowany Światłem”. Jego organizatorem jak zwykle było Centrum Kształcenia Ustawicznego, a dokładniej Lucyna Barańska i Aleksandra Swojnóg. W role patronów wcielili się prezydent naszego miasta Mariusz Wołosz oraz Towarzystwo Miłośników Bytomia. Patronem medialnym wydarzenia było „Życie Bytomskie”.
Zgodnie z wolą organizatorów uczestnicy tym razem mieli pokazać światło (zarówno to naturalne, jak i sztuczne), a dokładnie to, jak oświetla ono nasze miasto. W ustalonym terminie wpłynęło ponad 200 zdjęć, a w rywalizacji na pstryki i błyski wzięło udział blisko 70. Przyznając nagrody i wyróżnienia jury konkursowe kierowało się przede wszystkim oryginalnością ujęcia tematu, walorami estetycznymi fotografii oraz poziomem emocji wpisanych w zdjęcie. Nagrodzone fotografie pokazały Bytom niezwykle wielowymiarowy: surowy industrialny i urokliwy z oazami zieleni oraz miejscami magicznymi. I za każdym razem oświetlony pięknym światłem.
Po naradzie zdecydowano, że pierwsze miejsce należy się Krzysztofowi Kazanowskiemu za wykonaną nad stawem Górnik w Miechowicach romantyczną pracę zatytułowaną „Parka”. Na pozycji drugiej uplasował się Henryk Puzio, który sfotografował szombierski Szyb Krystyna. Były też dwa równorzędne trzecie miejsca. Zajęli je Łukasz Baran, autor zdjęcia „Życie i zmierzch przemysłu” (widnieją na nim koksowania w Bobrku, Elektrociepłownia Szombierki oraz kopalnia Bobrek), a także Anna Miklaszewska. Ta ostatnia uwieczniła wschód słońca. Prócz tego jury przyznało cztery wyróżnienia. Trafiły one do Sławomira Bielaka, Przemysława Neumanna, Oliwii Płaczek, a także Mateusza Skarłosza. Organizatorzy przyznali też nagrodę specjalną Danucie Sokal, która umiejętnie połączyła w nadesłanych fotografiach piękno obrazu i piękno słowa, w oryginalny sposób podpisując swoje zdjęcia.
Wyniki konkursu ogłoszono podczas zeszłotygodniowego wernisażu zebranych prac. Na jego miejsce wybrano Biuro Promocji Bytomia, które zapełniło się uczestnikami konkursu, ich rodzinami oraz znajomymi. Wszyscy autorzy prac eksponowanych na pokonkursowej wystawie otrzymali dyplomy i firmowe odblaski z logo CKU. Wydarzeniem towarzyszącym ogłoszeniu wyników konkursu stała się ekspozycja prac malarskich artystek z koła plastycznego działającego na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku pod kierunkiem Marty Hawlickiej. Swoje prace plastyczne, na których można podziwiać „świetlisty” Bytom prezentowały: Eliza Bezner, Katarzyna Bukowska-Korzus, Jadwiga Gola, Zofia Golder, Sława Grzywna, Teresa Holewa, Alina Kordzik-Kwand, Teresa Małecka, Barbara Marcinkowska-Psik, Maria Mzyk, Krystyna Oborska-Kominek, Halina Pniewska, Grażyna Rosołowska, Danuta Sikora, Małgorzata Wyrwich. Wszystkie artystki otrzymały od organizatora konkursu pamiątkowe dyplomy i firmowe odblaski. Przy okazji zapowiedziano, że za rok temat zmagań będzie brzmiał: „Bytomskie 3xM, czyli Miasto, Masa, Maszyna”. ign
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz