Od zawsze wiadomo, że zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki nie są bezpieczne i co roku ginie wiele osób, która za nic mają ostrzeżenia. Lód, nawet w bardzo mroźne dni, tylko z pozoru jest twardy. Na całej powierzchni zamarzniętego stawu czy jeziora pokrywa lodowa może mieć bardzo różną grubość. Dlatego takie zachowanie jak ślizganie się, łowienie na nim ryb czy wchodzenie dla zabawy jest skrajnie niebezpiecznie, bo lód jest zawsze zdradliwy. Pamiętajmy, że zbiorniki wodne nie zawsze zamarzają od razu na całej powierzchni. Początkowo tworzy się cienka warstwa lodu, która potem przyrasta. Większe akweny przeważnie zamarzają najpierw przy brzegu. Na środku woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest znacznie cieńszy niż przy brzegu.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej w sytuacji załamania się lodu wyjście z lodowatej wody jest bardzo trudne, nawet dla osoby dobrze pływającej. Brak jakiegokolwiek miejsca zaczepienia, ręce ślizgające się po mokrym lodzie i przenikające zimno, w większości przypadków uniemożliwiają samodzielne wyjście z wody. Głównym powodem śmierci osób, pod którymi załamał się lód, jest hipotermia.
Co zrobić, gdy załamie się pod tobą lód?
natychmiast wołaj o pomoc,
nie wykonuj gwałtownych ruchów,
spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś,
jeżeli lód załamuje się przed tobą, posuwaj się w kierunku, z którego przyszedłeś, załamując przed sobą lód tak daleko, jak będzie to możliwe - jeśli lód nie będzie się już załamywał, wydostań się na niego,
po lodzie poruszaj się, czołgając, a gdy tafla lodu będzie robiła się coraz grubsza, przemieszczaj się na czworakach,
znajdź ciepłe schronienie najszybciej, jak to możliwe,
jeśli nie możesz wydostać się na lód, wołaj o pomoc i staraj się nie ruszać - ograniczysz w ten sposób utratę ciepła z organizm.
W czasie przebywania na lodzie z chwilą usłyszenia jakichkolwiek trzasków czy zauważenia pęknięć, bezzwłocznie zatrzymaj się i bardzo spokojnie, bez paniki, wycofaj się na przebytą wcześniej trasę i natychmiast zejdź z lodu.
Kiedy zauważysz osobę, pod którą załamał się lód:
natychmiast wezwij pomoc, dzwoń na 112.
nie wchodź na lód, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod tobą również się załamie,
jeżeli poszkodowany jest blisko brzegu, postaraj się podać mu jakiś przedmiot lub rzucić coś, czego mógłby się trzymać, np. linę, gałąź, kurtkę,
pomóż poszkodowanemu wydostać się na krawędź lodu,
po wyciągnięciu poszkodowanego zabezpiecz go przed utratą ciepła - zdejmij mokre ubrania, okryj czymś suchym, podaj ciepły napój, słodki baton.
Odpowiednie służby są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do wyciągania ludzi, pod którymi załamał się lód. Zapewnia on bezpieczeństwo nie tylko potrzebującemu pomocy, ale również ratownikom.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz