Z początkiem lipca wystartowała nowa miejska inicjatywa pod nazwą Rzeczodzielnia. Ma ona ograniczyć ilość odpadów oraz promować gospodarkę obiegu zamkniętego. A czy te cele osiągnie i jak będzie działała w rzeczywistości - zależy od nas.
Bytomska Rzeczodzielnia powstała na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II 10. Właśnie tam każdy z nas może dostarczyć rzeczy, których już nie potrzebuje, a które są w niezłym stanie i wciąż się komuś mogą przydać. Lista takich przedmiotów jest długa. To między innymi meble, ubrania, książki, zabawki czy sprzęt gospodarstwa domowego. Wszystko niezniszczone, czyste i nadające się do użycia.
Można brać za darmo
Nie są natomiast przyjmowane żywność, leki, środki higieniczne oraz rzeczy dla niemowląt, takie jak gryzaki, smoczki czy butelki.– Każdy, kto chce oddać przedmiot, wypełnia krótkie oświadczenie. Pracownik sprawdza wizualnie, czy rzecz nadaje się do dalszego użytku. Jeśli tak – trafia na półkę Rzeczodzielni. Osoba odbierająca przedmiot także wypełnia oświadczenie, potwierdzając, że zna stan przedmiotu. Cały proces jest bezpłatny, prosty i bezpieczny, a sama inicjatywa jest związana z realizowaną przez Bytomskie Wodociągi polityką społecznej odpowiedzialności biznesu – tłumaczy Dorota Rogosz, prezes Bytomskich Wodociągów.
Rzeczodzielnia to nie tylko sposób na ograniczenie odpadów, ale także promocja odpowiedzialnego podejścia do przedmiotów i środowiska. Bo przecież to, co dla jednej osoby jest już niepotrzebne, dla innej może okazać się cenne i użyteczne. - Chcemy, aby Bytom był miastem, które myśli długofalowo, rozwija się w sposób zrównoważony i z szacunkiem dla środowiska. Rzeczodzielnia to inicjatywa, która nie tylko ogranicza ilość odpadów, ale przede wszystkim buduje społeczną odpowiedzialność i zachęca mieszkańców do bardziej świadomych wyborów – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Realne wsparcie dla potrzebujących
Z kolei jego zastępca Magdalena Górak zaznacza, że Rzeczodzielnia to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także realne wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki niej mogą bezkosztowo pozyskać potrzebne rzeczy.
Owe rzeczy można dostarczać nie tylko do PSZOK Od razu otwarto bowiem również filię Rzeczodzielni w Śródmieściu. Konkretnie na terenie przyszłej siedziby Bytomskich Wodociągów przy ul. Zabrzańskiej. Stalo się to w ramach rewitalizacji historycznego budynku Bytomskich Wodociągów. Obiekt przechodzi modernizację: zakończono montaż okien, instalacji i wykonano prace dachowe. Jesienią planowana jest relokacja pracowników spółki z placu Kościuszki .
Punkty Rzeczodzielni działają od wtorku do piątku w godzinach 11-18, a w soboty od 9 do 13. Filia przy ul. Zabrzańskiej 1 jest dostępna w każdy piątek między 12 a 18.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz