Zamknij

Realizacja umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków

12:07, 16.04.2025 Aktualizacja: 12:08, 16.04.2025
Skomentuj BPK dostarcza wode do około 10 tysięcy klientów BPK dostarcza wode do około 10 tysięcy klientów

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. dostarcza wodę do ok. 10 tys. klientów na terenie Bytomia, w tym spółdzielni mieszkaniowych i właścicieli budynków wielolokalowych. Zasady działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych regulują przepisy prawa. Jeżeli jesteś odbiorcą usług BPK, zapoznaj się z najistotniejszymi kwestiami dotyczącymi realizacji umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

Właściciel nieruchomości ma obowiązek włączenia się do kanalizacji sanitarnej. Mówi o tym art. 5 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami do obowiązków właściciela nieruchomości należy przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. Przyłączenie do kanalizacji sanitarnej nie jest obowiązkowe, gdy nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. W praktyce oznacza to, że jeżeli otrzymałeś warunki przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, jesteś zobowiązany do przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej, o ile nie jest ona wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Po przyłączeniu nieruchomości do sieci musisz zawrzeć umowę nie tylko na dostarczanie wody, ale także na odprowadzanie ścieków.

 

Toaleta to nie śmietnik. Zgodnie z Ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych m.in. odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, substancji palnych i wybuchowych, których punkt zapłonu znajduje się w temperaturze poniżej 85°C, substancji żrących i toksycznych, odpadów i ścieków z hodowli zwierząt. Do kanalizacji sanitarnej mogą trafiać wyłącznie nieczystości sanitarne z naszych domów i papier toaletowy. Wprowadzanie do kanalizacji innych nieczystości czy odpadów może nieść za sobą przykre konsekwencje. Powstające w kanale zatory prowadzą do awarii. Pamiętajmy, że jeżeli do awarii dojdzie na wewnętrznej instalacji lub przyłączu będącym w posiadaniu Odbiorcy, koszt usunięcia awarii spoczywa na Odbiorcy. Do toalety nie wrzucaj także resztek jedzenia. Poza ryzykiem zatkania, narażasz się na wizyty nieproszonych gości. Resztki pożywienia wabią szczury, którym kanalizacja służy do przemieszczania się.

 

Zabezpiecz wodomierz przed uszkodzeniem. Wodomierz główny jest własnością BPK, ale zabezpieczenie go przed mechanicznym uszkodzeniem czy zmrożeniem leży po stronie Odbiorcy. Odbiorca zobowiązany jest do wydzielenia i utrzymania we właściwym stanie technicznym pomieszczenia lub szczelnej studni wodomierzowej, w celu zabezpieczenia wodomierza przed uszkodzeniem lub kradzieżą.

 

Pracownicy przedsiębiorstwa wod.-kan. mają prawo wejść na teren nieruchomości. Zgodnie z przepisami pracownicy przedsiębiorstwa wod.-kan. po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia, mają prawo wstępu na teren nieruchomości w celu: zainstalowania lub demontażu wodomierza głównego; przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych i dokonania odczytu ich wskazań oraz dokonania badań i pomiarów; przeprowadzenia przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez przedsiębiorstwo; sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci; odcięcia przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego lub założenia plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu; usunięcia awarii przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego.

 

Woda dostarczana przez BPK Sp. z o.o. jest regularnie badana. Woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wod.-kan. zgodnie z przepisami musi spełniać określone wymagania jakościowe. BPK bada wodę w 18 punktach zgodności na terenie miasta. Badania przeprowadzane są 11 razy w roku w ramach monitoringu kontrolnego oraz 1 raz w ramach monitoringu przeglądowego. Aktualne wyniki badań publikowane są na stronie internetowej www.bpk.pl.

 

Przedsiębiorstwo wod.-kan. może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne. Art. 8 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stanowi, że przedsiębiorstwo wod.-kan. może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli: przyłącze wodociągowe lub kanalizacyjne wykonano niegodnie z przepisami prawa; odbiorca usług nie uiścił należności za pełne dwa okresy obrachunkowe, następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty; jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie lub pominięcie urządzenia pomiarowego; został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzanie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych lub pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%