Właśnie tam 18 i 19 marca zorganizowana zostanie nietypowa wystawa. Nietypowa, bo wszystkie jej eksponaty zbudowano ze słynnych, produkowanych już od sześciu dekad klocków LEGO. Klocków niezwykłych, bo niemożliwych do kupienia w żadnym sklepie. Twórcami ekspozycji są członkowie Stowarzyszenia Zbudujmy.To. Skupia ono miłośników duńskich klocków lubujących się w konstruowaniu z nich wielkich, oryginalnych i przede wszystkich imponujących wyglądem makiet. – Część ekspozycji, która już wkrótce przyjedzie do Bytomia, była już prezentowana. Trzeba jednak zaznaczyć, że na każdej naszej wystawie pojawiają się też całkiem nowe modele. Nad jej przygotowaniem pracowało 50 wystawców z całego kraju – mówi Grzegorz Ludwiczek ze Stowarzyszenia Zbudujmy.To.
W rozbarskim teatrze zobaczymy między innymi największą w naszym kraju makietę miasteczka: – Na prawie każdej organizowanej przez nas wystawie pojawiają się duże makiety, zazwyczaj budowane wspólnie przez wiele osób. Na wystawie w Bytomiu będzie nasza aktualna makieta miasteczka o wielkości 25 metrów kwadratowych, zbudowana w całości tylko z klocków LEGO – mówi Ludwiczek. Owo miasteczko nie ma swego pierwowzoru, zostało wymyślone przez budowniczych. Zawiera jednak elementy, które w każdym szanującym się miasteczku powinny istnieć, a więc chociażby szkołę, kościół, ratusz, sklepy, a także kamienice. Miasteczko przylega do góry, po której drugiej stronie rozpoczynają się tereny wiejskie z polami, szklarnią, winnicą i zabudowaniami gospodarczymi. Uważni obserwatorzy zauważą jednak, że makieta zawiera też elementy bytomskie. Jest tam szombierski Szyb Krystyna, jest wieża ciśnień usytuowana przy ulicy Oświęcimskiej, nie brakuje odtworzonego na podstawie zdjęć nieistniejącego już starego bytomskiego dworca. W oczy rzuca się poza tym pałac Thiele-Wincklerów w Miechowicach, który w realnym świecie ma postać ruiny.
Miłośnicy klocków LEGO stworzyli też i pokażą w naszym mieście modele zapory na Jeziorze Solińskim, Zamku Królewskiego i Katedry na Wawelu, klasztoru na Jasnej Górze, Stoczni Szczecińskiej, a nawet makietę najsłynniejszego drzewa w Polsce, czyli dębu Bartek.: – Nie są to modele, które można zobaczyć, a tym bardziej kupić w sklepach. Wszystkie prace są autorskie, zaprojektowane i zbudowane przez członków naszego stowarzyszenia i gości. Budujemy ze zwykłych klocków, które są dostępne w normalnych zestawach. Jedyna różnica jest taka, że zazwyczaj nie kupujemy zestawów, tylko klocki na sztuki, korzystając ze sklepów internetowych na całym świecie – mówi Grzegorz Ludwiczek.
Odwiedzający wystawę będą mogli na miejscu sami zbudować coś z klocków, a także wziąć udział w konkursach. Wystawa rusza w sobotę 18 marca i potrwa od godziny 10 do 18. W niedzielę 19 marca można ją zwiedzać od 10 do 15. Wstęp wolny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz