Zamknij

Sposób na lekarza, czyli bez kolejki do gabinetu

18:37, 20.05.2025 Aktualizacja: 18:38, 20.05.2025
Skomentuj NFZ podpowiada, jak szybciej dostać się do lekarza NFZ podpowiada, jak szybciej dostać się do lekarza

Każdy, kto kiedyś chorował i potrzebował wizyty u specjalisty, ma podobne doświadczenia. Zwykle nie są dobre i dotyczą długich kolejek i odległych terminów. Podpowiadamy, jak tego uniknąć i trafić do gabinetu szybciej. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne...

Rok oczekiwania na wizytę u kardiologa rzadko wywołuje zdziwienie. Podobnie jest z innymi specjalistami: okulista, internista, chirurg czy ortopeda. Jesteśmy przekonani, że tak musi być. I faktycznie. Jeżeli dobrze nie poszukamy, trafimy właśnie na taki termin. Dla przykładu: kardiolog w szpitalu przy ul. Batorego przyjmie nas 15 lipca, ale jeśli bliżej mamy do poradni na ul. Wyczółkowskiego, to tam pierwszy wolny termin znajdziemy w... marcu 2026! Okulista przy ul. Żeromskiego 1 przyjmie pacjenta dopiero w styczniu przyszłego roku. Oddział chirurgiczny przy al. Legionów umówi nas na lipiec, a przy Batorego 15 dopiero na grudzień 2025. Oddział chorób wewnętrznych przy Żeromskiego 7 ma terminy na maj, ale przy Batorego 15 musimy czekać na koniec tego roku.

WYIM

Jeśli nie chcesz korzystać z opieki prywatnej warto sprawdzać pierwsze wolne terminy na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl/#. Tam można wybrać miasto, rodzaj badania które musisz przejść i szybko otrzymasz informację gdzie można najszybciej je wykonać. 

Jeśli nie chcesz korzystać z opieki prywatnej, za którą musisz oczywiście zapłacić, warto sprawdzać pierwsze wolne terminy na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl/#. Tam można wybrać miasto, rodzaj badania które musisz przejść i szybko otrzymasz informację gdzie można najszybciej je wykonać. Warto też sprawdzić miasta sąsiednie, bo przecież w służbie zdrowia nie obowiązuje rejonizacja.

Mamy jednak dobrą wiadomość. Choć wielu z nas z całego serca nie lubi chodzić do lekarza, bo ma skojarzenia z obskurną przychodnią, kolejkami przy rejestracji, nerwową i niezbyt miłą atmosferą, to warto pamiętać, że takie obrazki to już przeszłość.  Brzmi jak film science-fiction?

Jeśli tak, to znaczy, że nie śledzicie zmian w przychodniach. Rafał Razik ze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach tłumaczy krok po kroku, jak można sobie pomóc. Bo nie trzeba zawsze korzystać z tej samej przychodni, skoro bliskie terminy są w placówce oddalonej o dwa przystanki jazdy tramwajem! Albo umawiać się do kardiologa, skoro w POZ lekarz rodzinny skoordynuje nasze leczenie i wszystko będzie załatwione szybciej niż w poradni chorób serca. Jedziesz na wakacje do Kołobrzegu a tam jest krótka kolejka do gastrologa? Zapisz się! Powtarzamy - już od dawna nie ma rejonizacji. - Zachęcam do korzystania z naszych informacji a przede wszystkim z wyszukiwarki, bo tam łatwo znaleźć wszystkie potrzebne informacje i są one aktualne - radzi Rafał Razik ze śląskiego NFZ.

 

Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna

Jeśli lekarz POZ uzna, że potrzebujesz leczenia specjalistycznego, wystawi Ci skierowanie do specjalisty. Trafisz wtedy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

WAŻNE: skierowanie nie jest potrzebne do następujących lekarzy specjalistów: ginekologa i położnika, onkologa, psychiatry, wenerologa, dentysty.

PAMIĘTAJ: w Polsce nie obowiązuje już rejonizacja, co oznacza, że to pacjent wybiera placówkę, w której chce się leczyć.

MASZ PRAWO: wyboru dowolnej poradni specjalistycznej (takiej, do jakiej masz skierowanie), spośród tych, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał umowę.

 

terminyleczenia.nfz.gov.pl/#

Dane, które są publikowane w tej wyszukiwarce, są przekazywane przez szpitale i przychodnie, pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego (blisko 14 tys. placówek medycznych), które udzielają świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Opieka Koordynowana w POZ. Co to jest?

Opieka Koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Opieka koordynowana jest dla pacjentów ze schorzeniami z zakresu:

- kardiologii

- diabetologii

- chorób płuc

- endokrynologii

- chorób nerek,

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych dziedzin, lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia.

Co zyskujesz?

Wygodę - więcej wizyt, badań i konsultacji w jednym miejscu. Czas, bo wizyty, badania i konsultacje umawia dla Ciebie koordynator. Bezpieczeństwo - to koordynator czuwa nad realizacją twojego planu leczenia. Dostępność czyli szerszy zakres badań diagnostycznych i dostęp do specjalistów.

Więcej badań i dodatkowe porady

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ poszerza listę badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, EKG wysiłkowe,Holter EKG (24, 48, 72 godz.),USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca. Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista. Ponadto lekarz POZ może zlecić pacjentowi konsultacje z dietetykiem (przy rozpoznaniu np. cukrzycy) oraz konsultacje z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii.

Przychodzi lekarz do lekarza

Nowym rozwiązaniem, jest możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie są prowadzone również zdalnie - bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami, wpływa na większą skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjenta.

Przewodnikiem pacjenta jest koordynator

Opieka Koordynowana wzmacnia rolę koordynatora, który dba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo informuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.

Czy twoja przychodnia realizuje Opiekę Koordynowaną? Możesz to sprawdzić na stronie koordynowana.nfz.gov.pl.

(Małgorzata Himmel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%