Zamknij

Monika kocha Van Gogha

Marcin Hałaś Marcin Hałaś 09:52, 21.07.2025 Aktualizacja: 10:01, 21.07.2025
Skomentuj

Monika Szomko, pochodząca z Bytomia aktorka, od młodości jest entuzjastką Vincenta van Gogha. Obecnie organizuje duży poświęcony mu ogólnopolski festiwal w niezwykłej wsi Brzózki na Kaszubach.

Monika Szomko jest aktorką - występowała w teatrze, w kilkunastu filmach fabularnych (m.in. "Brigitte Bardote cudowna" Lecha Majewskiego) i serialach, a w ostatnich latach pracuje przede wszystkim jako aktorka dubbingowa (czyli "podkładająca" polski głos postaciom z obcojęzycznych filmów). Ale ma też pozafilmowe pasje - poezję (przygotowała recital poezji śpiewanej pt. "Dobry diabeł we mnie", była laureatką konkursów literackich i wokalnych) oraz malarstwo. Konkretnie twórczość i życie jednego artysty: Vincenta van Gogha.

Zaczęło się od książki

Fascynacja van Goghiem zaczęła się od lektury "Pasji życia" Irvinga Stone'a - beletryzowanej biografii twórcy "Słoneczników". - Utkwiły mi z niej takie słowa Vincenta z listów do brata: Nie masz pojęcia, jak to działa paraliżująco, gdy człowiek wpatruje się w takie białe płótno, które mówi do malarza: nic nie potrafisz. Wielu malarzy boi się białego płótna, ale białe płótno boi się malarza z prawdziwym temperamentem, malarza, który potrafi przełamać owo fascynujące „nic nie potrafisz” - wspomina Monika Szomko. - Potem sobie pomyślałam, że taka sytuacja dotyczy każdego artysty. Pisarz zaczyna przed białą kartką papieru, a aktor próby na pustej scenie, którą musi wypełnić własnymi emocjami i przekazać je widzom.

Na tropach malarza

Monika Szomko w ciągu kilkunastu lat "zjeździła" europejskie muzea, w których można zobaczyć obrazy Vincenta van Gogha. Była także na specjalnych pokazach jego twórczości. Na przykład w ubiegłym roku w Londynie, gdzie odbyła się z okazji 200-lecia National Gallery odbyła się wielka wystawa twórczości van Gogha.

Ale to nie wszystko. Monika Szomko postanowiła poszerzyć swoje kompetencje i ukończyła studia z zakresu organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. Zarówno pracę licencjacką, jak i magisterską napisała na tematy związane z van Goghiem. "Prawdziwy portret Vincenta van Gogha, a jego wizerunek rozpowszechniany i utrwalany w świecie mediów audiowizualnych" - to temat pracy licencjackiej. Z kolei stopień magistra uzyskała na podstawie pracy zatytułowanej "Vincent van Gogh jako inspiracja dla twórców filmowych światowego kina. Analiza wybranych filmów".

Będzie festiwal

Szomko tak "zakręciła" się na punkcie van Gogha, że zaczęła prowadzić poświęcone jego twórczości profile w mediach społecznościowych. W ten sposób nawiązała kontakt z Waldemarem Baszakiem, przewodniczącym stowarzyszenia "Twórcze Brzózki". Brzózki to miejscowość w gminie Szubin w województwie kujawsko-pomorskim. Już kilkanaście lat temu zyskała sobie miano "artystycznej wsi". Można w niej oglądać drewniane rzeźby, 15 kapliczek z wizerunkami aniołów oraz 9 murali nawiązujących do obrazów van Gogha.

Bo także w Brzózkach kochają van Gogha. Teraz Monika Szomko razem ze stowarzyszeniem "Twórcze Brzózki" organizują tam Van Gogh Festival, który odbędzie się 15 i 16 sierpnia. Bytomianka "dała" pomysły, "Twórcze Brzózki" pozyskały niemałe środki, m.in. od samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W czasie festiwalu odbędą się cztery panele: literacki, filmowy, malarski i muzyczny, rozstrzygnięte zostaną konkursy: literacki i filmowy na dzieła inspirowane twórczością i życiem Vincenta van Gogha. W czasie festiwalu będzie jeszcze jeden bytomski akcent: z recitalem poezji śpiewanej wystąpi nasz bard Wiesław Ciecieręga.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%