Ta trzecia część odbywała się właśnie pod hasłem „Tradycje” i w atrakcyjny oraz ciekawy sposób pokazała, jak żyli, jak spędzali czas i czym się zajmowali Ślązacy przed laty. Imprezę prowadziła dziennikarka Izolda Czmok-Nowak, autorka telewizyjnego programu „Dej pozór. Szoł tok Izoldy Czmok”, który też odpowiada na te pytania, a jednocześnie pokazuje osoby kultywujące śląskie tradycje i umiejętnie wzbogacające je o elementy współczesności. Nad całością czuwała zaś bytomska senator Halina Bieda.
Na płycie Rynku ustawiono wiele stanowisk. Odwiedzając je można było między innymi nauczyć się grać w szkata, a także dowiedzieć, jak wiąże się purpurki, a więc charakterystyczne chusty zdobiące kobiece głowy oraz na czym polegały podwórkowe gry i zabawy popularne kiedyś wśród najmłodszych. Na urządzonym tuż obok rzeźby Śpiącego Lwa wybiegu odbył się pokaz mody przedwojennej (ależ kobiety kiedyś się elegancko ubierały, ależ mężczyźni byli szykowni!), a hodowcy wystawionych w klatkach zwierząt (kur, królików, gołębi i alpak) wyjaśniali zainteresowanym, jak o nie dbają i jakie kiedyś miały znaczenie. Były też stoiska, przy których uczono rzeźbienia w węglu, malowania szlajf i haftowania. Dzieci też nie miały prawa się nudzić. One z kolei miały możliwość malowania farbami i kredkami śląskich wzorów oraz wycinania ich z papieru. Z kolorowej bibuły zaś tworzono kolorowe kwiaty na śląskie wianki dla dziewcząt.
Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże, choć pod koniec deszcz mocno dał się wszystkim we znaki. Na Rynku zgromadził się spory tłum, wiele osób z zaciekawieniem wsłuchiwało się w opowieści o śląskich tradycjach i przekonywało się, że nie brakuje tych, którzy kierując się sercem i miłością do swego regionu cały czas je kultywują. Pojawili się też ubrani w galowe mundury górnicy z kopalni Bobrek. Podarowali oni senator Biedzie wykonaną z węgla rzeźbę przedstawiającą zicherkę, czyli agrafkę z doczepionymi do niej datami śląskich powstań.
Bo też przypomnijmy wydarzenie upamiętnia setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Wystawę mu poświęconą także przygotowano, składają się na nią zdjęcia i plansze z najważniejszymi informacjami. Po Przygrywce przyjdzie czas na bardzo intrygująco się zapowiadający finał. 25 czerwca czeka nas Interdyscyplinarne Widowisko Multimedialne Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi. W nieszablonowej formie ukaże ono śląską historię, kulturę i wydarzenia z lat 1919-1921. Zobaczymy muzyków, śpiewaków, a także tancerzy wywodzących się z różnych ośrodków kultury i sztuki na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Organizatorami całości są Gmina Bytom, Metropolia oraz Górnośląskie Towarzystwo Historyczne.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz