Po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku na terenie Polski stanu wojennego możliwe stało się pozbawienie człowieka wolności bez wyroku sądu. Nazywało się to „internowaniem”. Wystarczyła jedynie decyzja Milicji Obywatelskiej, uznającej, iż dana osoba, przebywając na wolności, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. W ten sposób internowano w Polsce tysiące działaczy NSZZ Solidarność i opozycji. Niektóre ośrodki internowania znane były w całym kraju – jak na przykład Arłamów, gdzie przetrzymywano Lecha Wałęsę. Jeden z nielicznych ośrodków internowania dla kobiet mieścił się w Bytomiu. Zorganizowano go w lesie miechowickim, w budynku, gdzie dzisiaj ma siedzibę Dom Pomocy Społecznej „Wędrowiec”. W sumie przetrzymywano tak 67 kobiet, w tym jedną będącą w ciąży. W ubiegłym roku na ścianie DPS „Wędrowiec” wmurowano i odsłonięto tablicę pamiątkową.
Historię kobiet uwięzionych w Miechowicach postanowiła przypomnieć także działająca w naszym regionie Fundacja Teatralna. To właśnie ona jest producentem filmu „Internowane”. Jest to dokument fabularyzowany. Jego twórcami są dwaj młodzi ludzie: Paweł Przybylski – reżyser i Michał Dolny – operator. – Głównym celem, oprócz nakreślenia okoliczności historycznych, było opowiedzenie historii pobytu w obozie – mówią realizatorzy. – Chcieliśmy opowiedzieć o codzienności pobytu, sposobach na radzenie sobie z uwięzieniem, poczuciem wspólnoty. Film próbuje też odpowiedzieć na pytanie, jak internowanie wpłynęło na życie uwięzionych kobiet. Celem filmu jest także pokazanie postaci znanej aktorki Mai Komorowskiej, która w tamtych czasach była związana opozycją. Przyjeżdżała ona do ośrodka internowania kobiet w Miechowicach na wspólne czytanie poezji oraz modlitwę. Film składa się z wywiadów przeprowadzonych z kobietami internowanymi w Miechowicach w 1982 roku. Te dokumentalne sekwencje są przeplatane inscenizacjami opowiedzianych historii w wykonaniu aktorów. Występują m.in. Alina Chechelska- Płoskonka – aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach, a zarazem prezes Fundacji Teatralnej, oraz Jarosław Karpuk – aktor Teatru Nowego w Zabrzu. Realizacja filmu została dofinansowana z programu Muzeum Historii Polski z w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz przez Urząd Miasta Bytomia. Honorowym patronem filmu jest Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
Premierowy pokaz filmu odbędzie się w piątek 11 grudnia o godz. 17 w sali kameralnej Centrum Handlowego Agora Bytom. Wstęp na projekcję jest wolny. Po seansie odbędzie się spotkanie z bohaterkami wydarzeń, które prowadzi aktor Teatru Śląskiego Jerzy Głybin,
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz