Katarzyna Sokołowska jest artystą plastykiem. Tworzy rysunki, grafiki, obrazy, jest także autorką malarstwa wielkoformatowego. W kościele św. Anny w Gliwicach wspólnie z Magdaleną Tomal-Wichrowską stworzyła polichromię „Tajemnice światła” o powierzchni 140 metrów kwadratowych. Poza tym jako grafik przez długi czas była współautorką dizajnu bytomskiego informatora kulturalnego Rynek 7, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Magazyny Style.
Od samego początku była zaangażowana w organizację Festiwalu Sztuki Wysokiej. – 15. edycji naszego festiwalu nie mogłoby się bez Kasi obejść – mówi Magdalena Wichrowska, współwłaścicielka galerii „Stalowe Anioły”. – Zawsze pomagała w komponowaniu, oprawianiu prac i wieszaniu ich na ulicy, składaniu folderu „na ostatnią chwilę”. dokładając prace „spóźnialskich”. Ale – najważniejsze – uczestniczyła w festiwalu jako artystka przez 15 lat, prezentując swoje prace. Bez niej ta impreza byłaby uboższa i niepełna. A bez takich dobrych duchów jak Kasia nie moglibyśmy realizować wielu naszych szalonych pomysłów.
Wręczenie tytułu Bytomianki Lata 2014 odbyło się więc – co oczywiste – właśnie w galerii „Stalowe Anioły”. Na ścianach wisiały rysunki i grafiki autorstwa Sokołowskiej. Niestety, jej malowidło ścienne „Nuda veritas”, jakie powstało kiedyś w przylegającej do galerii ulicy Zaułek, już nie istnieje. Zostało zakryte styropianem i tynkiem podczas ocieplania budynku. Katarzyna Sokołowska podzieliła się za to z obecnymi na sali gośćmi swoim marzeniem: chciałaby kiedyś stworzyć wielką mozaikę na elewacji kamienicy w Bytomiu. Teoretycznie jest to możliwe – w naszym mieście mimo wszystko odnawia się kamienice (przede wszystkim te należące do prywatnych właścicieli). Musiałby się jednak znaleźć inwestor, który w taki sposób chciałby „wyróżnić” swój budynek, co oczywiście wiązałoby się z kosztami. Do tej pory Sokołowska tworzyła już ogromne malunki w przestrzeni publicznej na elewacjach budynków. Były to jednak reklamy komercyjne. Z mozaiką wielkoformatową również ma doświadczenia, tyle że w przestrzeni sakralnej. Jest wpółautorką mozaikowego ołtarza w kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Bibieli.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz