Zamknij

Szczęść Boże! [opinia]

Marcin HałaśMarcin Hałaś 08:34, 28.03.2025 Aktualizacja: 11:31, 22.04.2025
Skomentuj

 

Śpieszę się przyznać, że jest w tym szczypta prowokacji z mojej strony, bo lubię obserwować reakcje ludzi. Owszem, są tacy, którzy szczerze odpowiadają: Szczęść Boże. Ale są i tacy, którzy patrzą na mnie podejrzliwie, z zaskoczeniem, albo nie wiedzą jak zareagować. Wtedy wyjaśniam im: nie jestem od Brauna, z gaśnicą biegać nie lubię, ani tego nie pochwalam, ale przecież Szczęść Boże to tradycyjne śląskie powitanie.

 

Słowami Szczęść Boże witali się górnicy idący na szychtę w czasach tzw. najgłębszej komuny. Jeżeli wówczas było wolno, to dlaczego nie miałbym tych słów stosować dzisiaj - w czasach wolności i demokracji?

 

 

Szczęść Boże należałoby wręcz wpisać na listę niematerialnego dziedzictwa kultury Górnego Śląska - podobnie jak pielgrzymki mężczyzn i niewiast do Piekar Śląskich. Szczęść Boże jest arcyśląskie - w innych częściach Polski pierwszeństwo ma forma "Pochwalony" albo "Niech będzie pochwalony". Znałem nawet pewnego zacnego księdza z Podkarpacia, który formy "Szczęść Boże" nie lubił i twierdził, że to taki śląski wymysł, a po chrześcijańsku witać należy się słowami "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

 

Szczęść Boże doczekało się nawet swoich ulic: w Bytomiu (na Rozbarku), a także w Chorzowie, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach, Rybniku i Zabrzu. A w Wałbrzychu jest całe osiedle o nazwie Szczęść Boże.

 

 

Najbardziej znana jest chyba ul. Szczęść Boże w Zabrzu, ponieważ mieści się przy niej Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast z ulicą Szczęść Boże w Bytomiu jest małe zamieszanie. Otóż po wojnie niemiecką nazwę Glückaufstr. zamieniono na polski odpowiednik górniczego powitania: Szczęść Boże. Kiedy komunizm się rozhulał, nazwę ulicy przemianowano na Szczęście Górnika, żeby wyrzucić z niej Boga. Potem nadano jej imię Piotra Miętkiewicza - pierwszego powojennego prezydenta Bytomia. Za to w 1991 roku Rada Miejska Bytomia "zdekomunizowała" znajdującą się na przedłużeniu ul. Miętkiewicza ulicę Edwarda Żabińskiego, członka KPP i PPR (wcześniej była to ul. Damrota) i nadała jej nazwę Szczęść Boże.

 

Zatem: Szczęść Boże!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciebytomskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%