„Mamo, a gdzie dać baranki? Babciu, a dlaczego wołek i osiołek stoją z tyłu za Dzieciątkiem? A czemu ten anioł na szopce wygląda inaczej niż te obok Dzieciątka?”… Mała Ania i niekończącą się lawina pytań „szczigowatej” sześciolatki wkładającej do szopki gipsowe i porcelanowe figury. Duża, skrzynkowa szopka wyglądająca jak pałac, wykonana ręką pradziadka do dziś znajduje miejsce w moim domu.
I jak zawsze przywołuje wspomnienia i napawa dumą, że tak piękna rzecz została stworzona przez Izydora - mojego przodka. Co roku ustawianiu szopki towarzyszy pewien rytuał, oto najmłodszy członek rodziny mam przywilej ustawiania figur wedle biblijnego „rozkładu”. Wołek i osio łek za ogrodzeniem (żeby „chuchać” na narodzonego Jezusa:-) i oddzielić sacrum od profanum. W centralnej części żłóbek z Dzieciątkiem, obok Święta Rodzina w towarzystwie porcelanowych aniołów. Trzej Królowie, pasterze z owieczkami i specjalne pomieszczenie dla wielbłąda i… słonia. Na dachu anioł zwiastujący „In excelsis Deo”. Ileż wzruszeń towarzyszy „składaniu” szopki…
W wielu domach zapewne gdzieś na strychach, komórkach, czy pawlaczach stoją zapomniane święte figury, czy śląskie skromne „betlyjki” pieczołowicie pielęgnowane w śląskich domach. Dziś stoją zakurzone, wciśnięte w kąt, nie pasującego do świątecznego błyszczącego, migotliwego dizajnu. A może warto pójść pod prąd brokatowej tradycji i pozwolić sobie znów być dzieckiem, przyglądającym się z wypiekami na twarzy na betlyjki stawiane na wertiku drżącymi rękoma przodków?
A jeśli to zupełnie nie Wasza historia, ale macie ochotę doświadczyć tych emocji, które towarzyszą mi przy stawianiu szopki, zajrzyjcie koniecznie do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie do 2 lutego 2024 r. można oglądać wystawę „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”. W Sali ekspozycyjnej dokonuje się cudowna przemiana. Każdy, kto wchodzi na tę wystawę od razu się uśmiecha:-) Warto zatem sprawdzić czy ten magiczny mechanizm zadziała na Was! A ja, wkładając do mojego drewnianego pałacu figury świętych, życzę wszystkim czytelnikom tej rubryki radosnych świąt pełnych ciepłych wspomnień i wzruszeń! Trzymając w ręce figurę słonia, spieszę szukać odpowiedzi, co to zwierzę robi w tej szopce?!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz