Spotkanie z kandydatem odbyło się w Śląskiej Galerii Sztuki przy ulicy Jainty. Jackowi Laburdzie towarzyszyli liderzy z list kandydatów na radnych Dawid Grabowski, Tomasz Jarecki i Andrzej Kolczyński. Dyrektor „Mechanika” rozpoczął od pytania: Jaki charakter ma Bytom? Dawniej odpowiedzią byłoby, iż jest to „Miasto węgla i stali”, teraz nie ma już prawie kopalń ani hut, więc nastał czas na konkretne zmiany w Bytomiu. Sprzyja temu usytuowanie gminy w sercu Górnego Śląska i bardzo korzystny układ komunikacyjny. W niedalekiej przyszłości, zdaniem Laburdy, byłoby możliwe funkcjonowanie szybkiej kolei Katowice – Pyrzowice – Gliwice, a także trasa szybkiego ruchu z Bytomia do Katowic.
Jacek Laburda przedstawił plan działania w trakcie swojej ewentualnej prezydentury. RAŚ zamierza skupić się na pozyskiwaniu środków unijnych na inwestycje miejskie oraz skorzystanie z pomocy polskich funduszy. Kandydat podkreślił, iż bardzo ważna jest współpraca z marszałkiem województwa, PKP, KZK GOP, Tramwajami Śląskimi w celu usprawnienia komunikacji. Laburda snuje też plany wybudowania w ciągu 6 lat obwodnicy zachodniej miasta.
W sferze oświatowej Jacek Laburda stawia na rozwój szkolnictwa zawodowego w oparciu o nasze szkoły z tradycjami i ich wykwalifikowaną kadrę. Natomiast w budynku dzisiejszej Elektrociepłowni „Szombierki” RAŚ widzi w przyszłości Śląskie Centrum Nauki.
Lżejszymi wagowo tematami była sfera rekreacji i turystyki z planami stworzenia nad naszym zbiornikiem „Brandka” centrum turystyki letniej i zbudowania sieci ścieżek dla rowerzystów i biegaczy. W sferze kultury Jacek Laburda widzi powołanie do życia Muzeum Ziemi Bytomskiej, Muzeum Familoka z uwzględnieniem pozyskania dla gminy historycznego budynku „UL” przy ulicy Korfantego. Wśród kandydatów RAŚ na radnych jest także działacz stowarzyszenia żydowskiego Henryk Akselrad.
Komentarze