Grób od dawna był pozbawiony napisu. Kiedyś napis ten wykonany był z odlanych w brązie liter. Jednak już dawno temu ukradły je cmentarne hieny. Pozostał tylko pomnik z różowego granitu - duży krzyż na tle płyt z kamienia w takim samym kolorze. Teraz do krzyża przytwierdzono tablicę z czarnego marmuru z napisem: Ks. Józef Niestroj (1877-1930) proboszcz par. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu w latach 1922-1930, budowniczy kościoła pw. św. Barbary w Bytomiu.
W 1902 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracę rozpoczął jako wikariusz w Pszczynie, a potem wikary parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W 1913 roku został proboszczem w Nowej Wsi Królewskiej koło Opola. Do rodzinnego Bytomia powrócił w 1922 roku - otrzymał wówczas nominację na proboszcza najważniejszej w mieście Parafii Mariackiej. Był wtedy deputowanym do niemieckiego parlamentu - ten mandat sprawował w latach 1919-28.
W 1924 roku przeprowadził odmalowanie Kościoła Mariackiego. Potem zainicjował i prowadził budowę kościoła św. Barbary - jednej z najpiękniejszych i najbardziej majestatycznych świątyń naszego miasta. Nie doczekał jego konsekracji w roku 1931 roku. Zmarł nagle, latem 1930 roku w Monachium, wracając z sanatorium. W jego pogrzebie wzięły udział tłumy bytomian.
Grób został odnowiony staraniem (i ze środków) parafii Najświętszej Marii Panny w Bytomiu, której ks. Niestroj był proboszczem.
Komentarze