– Niespełna dwa miesiące temu podjęliśmy pierwszą próbę pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Niestety nie udało nam się, ale niewiele zabrakło. Zgromadziliśmy dokładnie 413 osób w strojach regionalnych - mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom, głównego organizatora Święta Rozbarku. Tamto niepowodzenie nikogo nie załamało. Dowodem jest deklaracja: - Już dzisiaj ogłaszamy datę drugiej próby, aby każdy zainteresowany mógł zapisać ją w kalendarzu - dodaje Bujak. Ta data to 6 września 2025 roku.
Znani wspierają
Czemu teraz miałoby się udać? Bo, choć za pierwszym razem też wyglądało to dobrze, to teraz przedsięwzięcie jest przygotowywane z gigantycznym rozmachem i przy wsparciu wielu znanych osób. W miniony poniedziałek zebrały się one w Skarpie Bytom, by opowiedzieć o swych planach.
– Święto Rozbarku to nie tylko celebracja naszej śląskiej tożsamości, ale również pokaz siły społeczności lokalnej, która z dumą dba o swoje dziedzictwo i chce je przekazać kolejnym pokoleniom - zapewniała senator Halina Bieda.
- Byliśmy na pierwszej próbie razem z całym Zespołem Pieśni i Tańca Mały Śląsk, będziemy i za drugim razem, by akcja się udała - zapewniała Justyna Konik, dyrektor radzionkowskiego Centrum Kultury.
Podkreślała też, że zainteresowanie Śląskiem i śląskimi tradycjami stale rośnie: - To znak, że tradycja Śląska jest nie tylko żywa, ale i wciąż rozwija się, będąc źródłem inspiracji dla młodych pokoleń.
Wspólne celebrowanie kultury
Razem z Małym Śląskiem będzie i ten "duży" - Zespól Pieśni i Tańca Śląsk. Zapowiedział to jego dyrektor Zbigniew Cierniak – Jestem przekonany, że licznie zgromadzeni mieszkańcy w barwnych strojach regionalnych pokażą, jak bogaty i różnorodny jest nasz region. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli brać w tym ważnym wydarzeniu aktywny udział. W podobnym tonie wypowiadał się zastępca prezydenta naszego miasta, Adam Fras: - Bytom to miasto z bogatą historią i tradycjami, które są dla nas wszystkich powodem do dumy. Dzięki Świętu Rozbarku możemy wspólnie celebrować naszą kulturę i tożsamość oraz 770-lecie miasta.
Komentarze