Kalendarz pełen pozorów

Niedawno były Walentynki – ten wyjątkowy dzień, kiedy możemy poczuć się kochani. Oczywiście najlepiej, jeśli wszyscy o tym wiedzą. Oznaczenie się nawzajem na Facebooku to obowiązkowy rytuał, bo miłość to coś więcej niż data w kalendarzu. W pozostałe dni roku nie jest aż tak istotne, kto z kim, gdzie i jak – ale 14 lutego? To absolutna konieczność. Może Facebook powinien pójść dalej i wprowadzić opcję ogłaszania liczby uniesień?

  • Data:
  • Autor: Mirosław Górka
Autor zdjęcia: Freepik

 

Tego samego dnia byłem na Gali Muzyki Filmowej w Spodku. Zamiast zatapiać się w romantyzmie, poczułem gorzką refleksję. Ludzie spóźniali się, świecili telefonami, kłócili. I wiecie co? W takich momentach nie chodzi już tylko o spóźnienie, ale o ludzkie postawy. Nikt nie obwinia siebie, tylko świat za swoje gapiostwo. Tego wieczoru ze sceny wybrzmiał "Writing's on the Wall" Sama Smitha – paradoksalnie pasował do sytuacji.

Kilka tygodni później – Dzień Kobiet. Eksperci analizują, czy to relikt PRL, czy goździki to symbol komuny – tylko po co? I na co? Czy coś to zmieni, gdy część mężczyzn suszy bardziej niż ususzone w połowie kwiaty w wazonie? "Wisło, rzeko nasza kochana, zarzygana i zasrana, łączysz góry z naszym morzem, też śmierdzącym, o mój Boże". – śpiewali punkowcy z zespołu The Bill. I trudno o lepszy komentarz do tej historii. Bo w końcu rzeka wszystko przyjmie – i to, co w niej ląduje, i tych, którzy nad nią zataczają się po drodze do Izby Wytrzeźwień.

A potem Środa Popielcowa – dzień pokory i skruchy. Choć ten nastrój szybko wyparowuje. Jeszcze rano popiół na głowie, jeszcze w południe słowa o refleksji... ale już wieczorem pierwsze złośliwości. Powrót do normy. Bo pokora jest dobra, ale tylko w teorii.

I tak wkrótce znów nasz kalendarz wypełni się świętami. Będzie się działo, będzie się lało. A gdzieś pomiędzy tym wszystkim znajdzie się miejsce na święta, które na pierwszy rzut oka wydają się absurdalne, ale może właśnie w tym tkwi ich siła. Światowy Dzień Snu? Świetna okazja, by pokazać, że regeneracja to nie fanaberia. Dzień doceniania chwastów? Może ułatwi spojrzenie na to, co niepozorne. Dzień przytulania bibliotekarzy? A czemu nie, skoro w książkach jest więcej szczerości niż w niejednym statusie na Facebooku.

To, co wydaje się bezsensowne, może być jedyną przeciwwagą dla całej tej powierzchowności. Może zamiast wielkich deklaracji i okazjonalnych gestów, warto celebrować codzienność. Nie dla lajków. Po prostu.

Ocena: 5,00
Liczba ocen: 9
Oceń ten wpis

Komentarze

  • Iwona
    Jak zwykle trafne spostrzezenia i analiza. Pozwole sobie jednak zauwazyc, ze od dawien dana pisarze i poeci wytykali narodowi przywary w rozych satyrach i fraszkach. Taka jest ludzka natura... niestety. I to na calym swiecie. Nie jestemy idealni, ale rzeczywiscie mozemy sie postarac, aby choc troche byc lepszymi:)
  • Asia
    Bardzo trafne, ważne i potrzebne refleksje. Dają do myślenia. Celebrujemy wiele dla uwagi, dla poklasku, bo tak "wypada", a nie z potrzeby serca. Nie doceniamy tego co naprawdę w życiu ważne, bez czego na co dzień byłoby nam trudno funkcjonować. Może rzeczywiście zamiast jedynie celebrować rzeczy jak nakazuje obyczaj, kalendarz i tradycja, skupić się na tym co jest dla nas naprawdę ważne, wartościowe, co jest w życiu potrzebne i te właśnie elementy realnie cenić?......
  • Monika
    Świetna refleksja, każdy dzień naszego życia powinien być dniem zasługującym na świętowanie mimo, że nie zawsze jest wspaniale. Mimo to, może chodzi o to żeby nie było tak cukierkowo i tak idealnie jak wyretuszowane zdjęcia na facebooku. Jesteśmy tylko ludźmi a może aż ludźmi i nie udawajmy, że nasze życie to ideał wypełniony pięknymi gestami i idealnymi ludźmi.
  • Monika
    Świetna refleksja, każdy dzień naszego życia powinien być dniem zasługującym na świętowanie mimo, że nie zawsze jest wspaniale. Mimo to, może chodzi o to żeby nie było tak cukierkowo i tak idealnie jak wyretuszowane zdjęcia na facebooku. Jesteśmy tylko ludźmi a może aż ludźmi i nie udawajmy, że nasze życie to ideał wypełniony pięknymi gestami i idealnymi ludźmi.

Partnerzy