Uroczysta sesja Rady Miejskiej poświęcona podjęciu uchwały w tej sprawie odbyła się 21 października w sali im. Adama Didura Opery Śląskiej. W ten sposób Danuta Skalska została drugą w historii kobietą obdarzoną tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Pierwszą jest kierująca katedrą i oddziałem klinicznym położnictwa i ginekologii prof. dr hab. n. med. Anita Olejek.
Trudno jednym tchem wyliczyć wszystkie społeczne aktywności Danuty Skalskiej (była nauczycielką, a swoją pracę zawodową zakończyła jako dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1).
Oprócz tego była (a w wielu przypadkach jest nadal): artystką, organizatorką, szefową i aktorką kabaretu Pacałycha, społecznikiem - prezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu, samorządowcem - w tym przewodniczącą Rady Miejskiej, dziennikarką radiową - zrealizowała ponad 1000 cotygodniowych audycji Lwowska Fala, organizatorką wielu akcji charytatywnych, z których najważniejsze to coroczna pomoc Polakom mieszkającym na dawnych Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej, kwest na bytomskich cmentarzach - najpierw na rzecz odbudowy Cmentarza Obrońców Lwowa, potem ma pomoc dzieciom z najbardziej potrzebujących rodzin na tzw. Kresach i na Śląsku.
Uchwałę zarekomendował prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, a laudację wygłosił dr Marek Bielecki - aktor, reżyser oraz wykładowca łódzkiej "filmówki". Radni podjęli ją jednogłośnie.
Odznaczenie wręczyła reprezentująca Prezydenta RP minister Beata Kempa.
- Nie lękaj się. Bóg ma wobec ciebie większe plany niż twoje marzenia. Te "złote myśli" mam zapisane na moim biurku - mówiła Danuta Skalska, dziękując za wyróżnienie. - Nigdy nie marzyłam o honorach, ale o tym żeby na swojej drodze spotykać ludzi, którzy zechcą mi pomóc w działaniach. Takich ludzi Opatrzność stawiała na mojej drodze.
Skalska podkreśliła, iż uznaje że wyróżnienie jest przede wszystkim dla ludzi, którzy stali i działali z nią, a wielu z nich już nie ma na tym świecie i zapewne patrzą na tę uroczystość gdzieś z góry. - Tym tytułem Bytom docenił całą społeczność ludzi z Kresów, którzy tu przejechali po wojnie i którzy w tym mieście pracowali i działali - mówiła nowa honorowa obywatelka miasta.
A dziękując za Krzyż Oficerski OOP stwierdziła: - Majestat Rzeczypospolitej pochylił się nad Kresami, których jestem skromnym przedstawicielem. To odznaczenie przyjęłam jako prezydenckie uhonorowanie wszystkich walczących o prawdę i pamięć Kresowian.
Po uroczystej sesji Rady Miejskiej odbyła się część artystyczna dedykowana honorowej obywatelce. Piosenki - oczywiście lwowskie - zaśpiewali nie tylko artyści bytomscy, ale także aktor scen krakowskich Wojciech Habela oraz pedagog i artysta ze Szczecina - Grzegorz Podwójny.
Komentarze