Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu nasi radni jednogłośnie opowiedzieli się za tym, by Zakon Braci Mniejszych-Dom Zakonny w Bytomiu, któremu świątynia podlega otrzymał dotację celową z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To właśnie wspomniana kwota. - Dzięki pozyskanym przez miasto środkom renowację przejdzie jeden z najstarszych kościołów w Bytomiu, którego początki sięgają lokacji naszego miasta – mówi zastępca prezydenta Bytomia Magdalena Górak. – W ramach zaplanowanych prac w kościele wykonane zostaną prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane, które przywrócą piękno temu zabytkowemu obiektowi.
Wykonawca z Krakowa
Zadanie powierzono krakowskiej firmie Des Henryk Dowgier i Anna Dowgier. Ma ona spore doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach, a tylko w naszym mieście prowadziła już rewitalizację miechowickiego Pałacu Tiele-Wincklerów oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Za każdym razem jej starania oceniano bardzo wysoko.
Podobnie jak w przypadku tamtych budowli, tak i teraz czeka ją mnóstwo roboty. Zakres zaplanowanych prac jest bowiem olbrzymi. Trzeba między innymi odnowić pokrycie dachu nad wejściem do świątyni i poprawić obróbki blacharskie, wykonać konserwację i naprawić okna oraz drzwi, a także gruntownie wyremontować wnętrze.
Pod nadzorem konserwatora
Ekipa robotników położy w nim nowe instalacje, wyczyści, naprawi i zaimpregnuje posadzki kamienne nie tylko w kościele, ale też w kaplicy i zakrystiach. Odświeżenia doczekają się drewniane podłogi na chórze, poddaszu i wieży. Przewidziano poza tym montaż zapewniającego bezpieczeństwo monitoringu wizyjnego i systemu przeciwwłamaniowego.
- Renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha będzie realizowana pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Kościół na pl. Klasztornym został wpisany do rejestru zabytków już w 1970 roku, a pochodzi z połowy XV wieku – mówi Dominika Kściuczyk, Miejski Konserwator Zabytków - Warto dodać, że prace będą prowadzone także pod nadzorem archeologicznym.
Komentarze